Karel Veliký byl vzorem pro středověké panovníky. K jeho odkazu se hlásíme dodnes, přesto o něm víme jen málo, říká Drška

Audioverze

Vládl v druhé polovině osmého a na počátku devátého století a podařilo se mu navěky zapsat do dějin. Karel Veliký je dodnes vnímán jako skutečný panovník, a to nejen jako franský král, ale i jako první středověký římský císař. Jak ale v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře upozorňuje historik Václav Drška, specializující se právě na evropský středověk, reálně toho o Karlu Velikém víme jen málo. „Známe ho jen z pramenů vzniklých pod kontrolou jeho dvora, takže nám chybí jakýkoliv kritický pohled na něj a obtížně se nám tedy hodnotí. Nevíme s jistotou ani jak vypadal, existují nějaká jeho vyobrazení, nicméně nad nimi se taky vznáší velké ale. Co za Karla Velikého s jistotou promlouvá, je jeho dílo, které bezesporu stojí u počátku moderní Evropy, jak ji dnes chápeme,“ vysvětluje Drška.

Celá epizoda jako video pro předplatitele je zde

Podle Václava Dršky byl Karel Veliký nepohybně mužem na svou dobu neobvykle vzdělaným a schopným. „Snažil se opravdu porozumět tomu, o čem rozhoduje. Byl s největší pravděpodobností gramotný, dokonce podle některých pramenů měl umět i řecky, což bylo na svou dobu dosti neobvyklé,“ říká Drška.

„Generace po něm ho měly zapsaného jako paradigmatického krále, který byl úspěšný, spravedlivý, rozhodný a  nesmlouvavý panovník. V evropské kultuře se k němu i dávno po jeho smrti mnoho vládců odkazovalo a odkazuje. Zajímavé přitom je, že samotné jméno Karel, jakkoliv byl vzorem, třeba ve Francii není u panovníků vůbec frekventované. Naopak tam mají slabost pro Ludvíky, což je vlastně variace na Chlodvíka, krále zakladatele francké říše a jednoho z Karlových předchůdců.“

„Karel Veliký je tak univerzální, že vztáhnout si ho k sobě je vlastně složité. Moderní doba musí hledat integrační vzor a Karel, jak nepatřil nikomu, tak pak patřil všem a tím se jako onen vzor, k němuž se vztahujeme, tak trochu nabízí. A asi je sympatičtější, když se vztahujeme k němu, než kdybychom se vztahovali třeba k Ivanu Hroznému,“ uzavírá Drška.

Jak vypadal dvůr Karla Velikého? Proč nebyl nikterak nadšený z toho, že byl korunován římským císařem? Co způsobilo, že Karlova říše ho přežila jen o pár desetiletí? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital