Asi přichází doba levicových umělců. Problém je, že máme v čele státu estébáka, říká Hrbek

Michal Půr, Jan Palička

Divadla po celé republice jsou zavřená a herci, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, se mohou ocitnout zcela bez příjmů. Ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem přiznává, že divadelníky trápí nejistota, co bude. „Velmi se obávám ztráty svobod a velmi se obávám toho, jestli tento stav a to, na co si část občanů zvykne, tak jestli se s tím nebude dál politicky pracovat,“ říká Hrbek. Hrozí, že si herci budou muset hledat jiné zaměstnání? Co si Hrbek myslí o vládní podpoře kultury a co mu vadí na Andreji Babišovi? Podívejte se na celou epizodu Kapitoly v úvodu článku.

„Je krásné koukat se na to, jak i američtí kolegové sdílí články, že německá vláda schválila podporu kultury ve výši 50 miliard euro. Ale bavíme se o zemi, která hospodaří s velkým přebytkem,“ říká v úvodu nového dílu pořadu Kapitola ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. „Jak to dopadne u nás, uvidíme. Zatím nejsme schopni vyčíslit ani to, kolik to vlastně bude stát,“ dodává s tím, že pomoc divadlům, jejichž je zřizovatelem, přislíbil i pražský magistrát.

„Většina lidí pracujících v městských divadlech jsou zaměstnanci, takže je na nás, abychom zajistili podporu zejména nezávislým kolegům. To má teď přednost. Například jsme se dohodli, že už nebudeme streamovat žádné další inscenace a necháme tento prostor těm, kteří potřebují vybírat peníze pro své kolegy,“ popisuje Hrbek aktuální průběh jednání jednotlivých divadel s radními a úředníky odpovědnými za oblast kultury.

Primark jsme do Česka tahali deset let, říká manažer jedné z největších realitek světa

sinfin.digital