Bitcoin jako magnet pro velké fondy? „Nejde jim o rychlý prachy, naopak věří v běh na dlouhou trať,“ říká Velvéthy

Největší světová kryptoměna bitcoin v posledních měsících zažívá velké nájezdy institucionálních peněz. Do bitcoinu investují fondy, banky, nebo dokonce i automobilka Tesla. „Nejde jim přitom o to, aby rychle vydělali peníze. Je to pro ně běh na dlouhou trať,“ říká blockchain konzultant David Velvéthy.

Podle Velvéthyho si velcí institucionální investoři stále více uvědomují roli bitcoinu jako moderního uchovatele hodnoty. Podobnou roli, jakou stále ještě zaujímá zlato – ovšem bez nároků na skladování a s lepší likviditou. A také s nadějnějším potenciálem. „Řada skalních fanoušků kryptoměn věří, že bitcoin jednou nahradí všechny světové měny, že se stane univerzálním platidlem. Já jsem v tomto střízlivější. Podle mě bude bitcoin stále více nahrazovat klasické komodity, bude se stále více stávat zajišťovacím instrumentem a možná – skutečně možná – se jednoho dne stane i široce využívaným platidlem,“ míní Velvéthy.

Prozatím však bitcoin není coby platidlo příliš praktický. Jak z technického pohledu, kdy má bitcoinová síť o několik řádů nižší kapacitu, než například síť karetní společnosti Visa, tak i z pohledu uživatelské zkušenosti či volatility kurzů. „Je pravda, že nedostatečně vyvinuté transakční mechanismy bitcoinu brzdí potenciál jeho rozvoje. Ovšem i v této oblasti vidíme pokrok, od roku 2018 se testuje tzv. lightning network, který má ambice náslobně zrychlit a zlevnit. V návaznosti by se tak mohly spustit například bitcoinové mikroplatby na sociálních sítích,“ dodává Velvéthy. 

Jakou má před sebou bitcoin budoucnost z pohledu regulace? Co Velvéthy říká na hlavní výtky vůči využitelnosti bitcoinu? Poslechněte si celý podcast. 

Další díly


sinfin.digital