Češi už chtějí platit hlavně bezhotovostně. „Když obchodník nepřijímá karty, většina zákazníků jde radši jinam,“ říká Jitka Palatová

Audioverze

Češi jsou národem, který si zamiloval bezhotovostní platby. Platbu kartou, telefonem či hodinkami preferují tři čtvrtiny obyvatel, naopak jen v hotovosti chtějí platit už pouze tři procenta lidí. „To jsou především ti, kteří preferují hotovost kvůli zásadám, které nechtějí porušit,“ říká v novém dílu pořadu Kapitola Jitka Palatová, generální ředitelka společnosti KB SmartPay. 

Podle Palatové počet Čechů, kteří si navykli na bezhotovostní transakce, vytváří tlak na obchodníky, aby tyto způsoby transakcí umožňovali. „Podle našich dat až 54 procent zákazníků, když vidí, že obchodník neakceptuje platební karty, jde zkrátka jinam,“ vysvětluje Palatová s tím, že „terminalizace Česka“ – tedy počet retailových obchodníků, kteří přijímají platební karty, je aktuálně na úrovni 61 procent.

Jak rychle bude toto číslo růst? Mělo by se právo na přijímání hotovosti zakotvit v Ústavě? A jak to skutečně bylo s letní vlnou, kdy provozovatelé zahrádek fungovali v módu „cash only“? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital