Istanbulská úmluva je zbytečná. Ve státech, které ji přijaly, se nic nezlepšilo, říká Juchelka

Vláda nakonec odložila projednávání Istanbulské úmluvy. Mezi jinými to kvituje i poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka, který zároveň doufá, že k přijetí kontroverzního dokumentu nedojde nikdy. „Istanbulská úmluva obecně je strašně zbytečný dokument. U nás už všechny zákony týkající se domácího násilí byly přijaty a umíme ho potírat,“ říká Juchelka. V zemích, které již úmluvu ratifikovaly, k žádnému zlepšení podle něj navíc nedošlo. Proč Juchelka považuje Istanbulskou úmluvu za zbytečnou a v čem je dle jeho názoru nebezpečná? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku.

Istanbulská úmluva patří aktuálně asi k nejkontroverznějším politickým tématům. Její přijetí měla v uplynulém týdnu projednávat vláda, z tohoto záměru ale nakonec sešlo. „Naštěstí pro nás odpůrce k projednání nedošlo. Kdy k němu dojde, záleží na vládě. Za sebe doufám, že se k tomu ani nedostaneme, že ji jako poslanecká sněmovna neratifikujeme a že i ostatní státy EU se k ní začnou chovat zdrženlivěji,“ říká v rozhovoru s Janem Paličkou poslanec hnutí ANO. Juchelka odhaduje, že by v současném složení poslanecké sněmovny ke schválení dokumentu ani nedošlo, hnutí ANO ani některé další strany totiž nemají ve věci jednotné stanovisko.

Juchelka pokládá Istanbulskou úmluvu pro Česko za zcela zbytečnou, protože zákony na potírání domácího násilí a násilí proti ženám jsou u nás prý již dávno přijaty. Negativní jevy typu ženské obřízky a nucených sňatků se dle jeho názoru naší republiky netýkají, a i přesto jsou zde již trestné. Juchelka čerpá i z vlastní zkušenosti, kdy jako moderátor jezdil s neziskovými organizacemi, které právě přijetí dnes platné legislativy prosazovaly. Poslanec upozorňuje i na skutečnost, že v zemích jako Německo nebo Francie, které již Istanbulskou úmluvu ratifikovaly, k žádnému významnému zlepšení situace nedošlo. „Mám za to, že u běžných Evropanů to situaci nezlepšilo. Snad to alespoň nějak chrání dívky v komunitách, kde jsou vystaveny riziku ženské obřízky, ale to u nás nemáme a umíme to potírat,“ míní Juchelka.

sinfin.digital