Jde o drastické opatření, říká k plánovanému konci aut se spalovacími motory Petr Knap

Konec spalovacích motorů v Evropě. To čeká podle nedávno představeného balíčku Evropské komise Fit for 55 automobilky působící na evropském trhu. „Je drastické opatření a přijde mi ještě tím nešťastnější, že znovu překresluje hřiště původně nastaveného snižování emisí,“ říká v novém dílu pořadu Kapitola Petr Knap, vedoucí partner oddělení consultingu poradenské společnosti EY.

„Doteď byl pro roky 2025 a 2030 nalajnovaný postupný úbytek emisí až k 59 gramům CO2. Nyní to ale Evropa zalomila a řekla, že od roku 2035 už bude čistá nula – a automobilky budou muset vyrábět s nulovými emisemi. Je to jako by ten návrh vůbec nebral v potaz, že průmysl, který v Evropě zaměstnává miliony lidí, má pěti až sedmileté vývojové cykly a pracuje s velmi složitým a dlouhým dodavatelským řetězcem,“ dodává Petr Knap. 

Jaké budou důsledky přechodu na elektromobilitu pro tuzemské výrobce a jejich dodavatele? Čeká Evropu ofenzíva levných čínských elektromobilů? A co by pro Česko znamenala výstavba továrny gigafactory? Poslechněte si celý podcast.

SDÍLET
sinfin.digital