Vrabel: V Česku je pětadvacetkrát víc dezinformací o vakcíně než v USA. Vyvracení je kontraproduktivní

V České republice je více než pětadvacetkrát tolik zpráv dezinformačního charakteru o koronavirové vakcíně než ve Spojených státech, říká v nové epizodě pořadu Kapitola analytik a zakladatel společnosti Semantic Visions František Vrabel. Upozorňuje zároveň, že jejich vyvracení může v dobré víře přinést více škod než užitku. „Jsem přesvědčen, že to, jak máme bojovat proti dezinformacím, není vyvracení, protože i tím vyvracením je vlastně rozšiřujeme dál a sami fungujeme jako jakýsi tlampač a zesilovač. Ta správná strategie je, a v současnosti to platí dvojnásob, říkat pravdivé narativy,“ radí Vrabel.

Koronavirus je dnes dominantním tématem dezinformační scény. Podle analytika a zakladatele společnosti Semantic Visions Františka Vrabela můžeme dezinformace týkající se aktuální pandemie zařadit do širšího rámce dlouhodobých dezinformačních kampaní vedených nejčastěji z Ruska a v menší míry i z Číny. „Jsou tu stovky lidí, kteří programově a dlouhodobě šíří ruské dezinformace, a tou dominantní je zrovna teď koronavirus. Kdyby se ale odehrála jiná událost, která rozděluje společnost, tak se zaměří na ni,“ popisuje mechanismus Vrabel s tím, že je naivní domnívat se, že šíření těchto dezinformací je nějakým sofistikovaným způsobem přímo řízeno z Moskvy. Ve valné většině jsou dílem domácí tzv. páté kolony, kterou si ruský režim v Česku vytvořil a hýčká.

František Vrabel

Výzkum Vrabelovy společnosti ukázal, že Česká republika je podobnými dezinformacemi, kterých je jen v mediálním prostoru přes pět procent a násobně více pak na sociálních sítích, přičemž ovlivňují téměř třetinu populace, exponována zhruba dvakrát více než Německo „Když si vezmeme příklad očkování, tak podle poslední studie, kterou jsme dělali, zpráv dezinformačního charakteru o vakcínách Pfizer je v Česku pětadvacetkrát než v USA. Což je naprosto šokující číslo,“ konstatuje Vrabel.

Zvládá Česko boj s koronavirovými dezinformacemi? Jak máme mluvit s těmi, kdo jsou jimi ovlivněni? A jak vůbec takové dezinformace rozpoznat? Poslechněte si celý rozhovor.

SDÍLET
sinfin.digital