Koronavirus je šance pro restart. Centrum Prahy by mohl vrátit místním, říká Günsberger

Ač je jeho restaurace na pražském Josefově kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřená, podnikatel Aaron Günsberger se rozhodně nenudí. „Myslel jsem si, že když vláda zavřela restaurace a hranice, přičemž podstatná část mých aktivit souvisí s cizinou, že si odpočinu, ale opak je pravdou. Lidé mě začali oslovovat, zda bych nedokázal zajistit ochranné pomůcky,“ říká Günsberger, který se pustil do výroby dezinfekcí a nanofiltrů do roušek a jejich distribuce mezi lidi. Jaká úskalí s sebou toto snažení nese a jak se k podobným aktivitám staví vláda? Jak koronavirová krize ovlivní život a podnikání na pražském Starém Městě a v čem se Česko může při zvládání krize inspirovat od Izraele? Podívejte se na novou epizodu pořadu Kapitola v úvodu článku.

Aaron Günsberger patří mezi známé postavy pražského Josefova. Svérázného podnikatele většina lidí zná hlavně jako majitele nejstarší české košer restaurace. Ta je sice již déle než měsíc kvůli koronaviru zavřená, přesto se Günsberger ani zdaleka nenudí. Z restaurace se stalo jakési provizorní operační středisko pro výrobu a distribuci ochranných zdravotnických pomůcek. „Když se restaurace zavřela, příliš jsem nepřemýšlel, co budu nebo nebudu dělat. Na židovské obci se ustanovil krizový výbor, protože spousta členů patří k té nejohroženější skupině – přeživší holokaustu, ale už i jejich děti, kterým je přes sedmdesát let. Snažil jsem se pomoci jako vždycky a zjistil jsem, že zdravotní pomůcky pro tyto lidi chybí,“ říká Günsberger.

Vzhledem k tomu, že se Günsberger zabývá košer certifikací, v rámci níž dohlíží i na několik lihovarů, rozhodl se nejprve pro výrobu a distribuci dezinfekcí. „Obrátil jsem se na radní z Prahy 7, která mě propojila s týmem z ČVUT. Tamní odborníci vyrobili dezinfekci a já ji mohl distribuovat lidem na Josefově a v rámci židovské obce. Oni sami jeli dál a saturovali odhadem polovinu pražských nemocnic, i sama Praha od nich dezinfekci odebírá. Takže ti praví hrdinové jsou tým profesora Vlka,“ říká Günsberger, který pomáhal s dodávkou dezinfekce i pro UNESCO.

Čeští novináři o Maďarsku neumějí informovat. Žádnou koronadiktaturu tu nemáme, říká Pejša

sinfin.digital