Kvóty na potraviny jsou bezostyšností agrobaronů. Jde jim jen o miliardy z dotací, upozorňuje Prouza

Čeští obchodníci jsou na tom teď snad nejhůř, co kdy byli v naší novodobé historii, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, podle kterého již téměř rok trvá chaos způsobený vládou a k tomu můžeme pozorovat rozpad administrativy. Vláda navíc podle Prouzy nečiní svá rozhodnutí podle relevantních dat, neboť žádná nemá. Nebývale kritický je Prouza také k povinným kvótám na české potraviny v obchodech. „Je to absurdní bezostyšnost českých agrobaronů. Vědí, že je to v rozporu s českým i unijním právem i že to poškodí spotřebitele. Neváhají využít zákon na to, aby se zbavili konkurence, se kterou si neumí poradit,“ říká Prouza.

Čeští obchodníci to mají podle Tomáše Prouzy v současné době strašně těžké. „Jednak proto, že řada z nich má omezené prodeje, aniž by chápali proč. Druhým důvodem je, že Češi začali úplně brutálně šetřit na všem, včetně potravin. Třetí důvod je absolutní chaos vlády,“ vysvětluje Prouza s tím, že na chaotickém přístupu vlády se za téměř rok změnilo snad jen to, že tiskové konference se nekonají každý den, ale jen jednou či dvakrát týdně. 

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu vládě vytýká i to, že rozhoduje nikoliv na základě relevantních dat, ale pouze na základě modelů, které jejich tvůrci nikdy nepodrobili veřejné debatě a fakticky je ani nikdy veřejně neobhájili. Za zásadní pochybení považuje Prouza i schválení povinných kvót na české potraviny v obchodech, což označuje za bezostyšnost agrobaronů, která poškodí spotřebitele. „Vědí, že jim to Ústavní soud bude muset shodit, ale zároveň vědí i to, že do té doby jim ministerstvo zemědělství vypíše nové dotační tituly – a oni zkasírují miliardy navíc a nikdy je nebudou vracet. Andrej Babiš ztratil veškeré zábrany. Ví, že zřejmě po příštích volbách asi ve vládě už nebude, tak se snaží nalít do Agrofertu a dalších agrokomplexů poslední velké peníze, dokud je ještě tím, kdo o tom rozhoduje,“ komentuje situaci Prouza. „Pozitivní na tom je snad jen to, že se ukazuje, jak zoufalé je české velkozemědělství,“ dodává.

Kteří ministři podle Prouzy zvládají komunikaci? A jak novela energetického zákona pomůže v boji proti energošmejdům? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital