Náraz do dluhové brzdy nás nemine. Jak se omezování služeb státu dotkne běžných lidí, vysvětluje Eva Zamrazilová

Náraz do takzvané dluhové brzdy – opatření, které je aktivováno při překročení veřejného dluhu 55 procent HDP – nás už nemine. Podle Národní rozpočtové rady (NRR) a její předsedkyně Evy Zamrazilové k tomu dojde již v roce 2024, což znamená, že veřejné instituce budou poté muset předkládat vyrovnané rozpočty. Jak tato situace dopadne na obyvatele? A jak stát zabrzdí ze stamilionových schodků na nulu?

„Jednotlivá opatření se navíc budou týkat kromě státu i měst, obcí, krajů a v neposlední řadě i zdravotních pojišťoven. I u nich lze očekávat evidentní omezující efekt – a je otázkou, zda by situace nevyústila do zhoršení kvality poskytování zdravotní péče,“ předpovídá efekty nárazu do dluhové brzdy Eva Zamrazilová v novém dílu podcastu Kapitola.

„Náraz na dluhovou brzdu by měl ale širokosáhlé důsledky – především pro kraje a obce by byl velmi limitující efekt pro investice a poskytování veřejných služeb,“ upozorňuje Zamrazilová. Politici sice mají stále „out“, jak se nárazu vyhnout: přijmout nový zákon, který dluhovou brzdu „odsune“. „Takový postup by ale zase přinesl jiné problémy,“ říká předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Jak se náraz do dluhové brzdy dotkne běžných lidí? Jakými přívlastky hodnotí Eva Zamrazilová přístup vlády k veřejným financím? A co si bývalá členka bankovní rady ČNB myslí o centrálních bankéřích, kteří většinu problémů řeší vytištěním nových peněz? Poslechněte si celý podcast.

Další díly


sinfin.digital