Jakmile se dostaneme do vlády, prosadíme legalizaci marihuany, říká pirátský poslanec Vymazal

Tématem legalizace konopí se poslanec Pirátské strany Tomáš Vymazal zabývá dlouhodobě a věří, že do pěti let to bude hotová věc. „Jakmile se dostaneme do vlády, tak to prosadíme. Jestliže k tomu bude vůle, tak i dříve,“ říká. Jaký je aktuální stav vyjednávání o legalizaci konopí pro komerční účely i pro samopěstování? Jaké výhody by legalizace Česku přinesla? Poslechněte si celý podcast.

Legalizace konopí je jedno z témat, které si s Pirátskou stranou mnoho lidí automaticky spojuje. Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal přiznává, že při vstupu do sněmovny v roce 2017 byla plánem legalizace ve stylu amerického státu Colorado. Poznání parlamentní reality pak vedlo k mírnému přehodnocení přístupu. „Řekli jsme si, že pokud zpracujeme návrh realizace jak pro komerční nakládání, tak samopěstování pro dospělé osoby, tak riskujeme, že během projednávání ve sněmovně dojde k tomu, že nějaký zastánce represe vyřízne onu část týkající se samopěstování a pokud by se takto legalizovalo jen komerční nakládání, tak už se k tomu samopěstování nikdy nedostaneme. A to pro nás bylo vždy velmi důležité,“ vysvětluje Vymazal. 

Vymazal neskrývá, že právě legalizace konopí by byla jedním ze zákonů, jejichž schválením by si Piráti podmiňovali případnou vládní koaliční spolupráci. Aktuálně pak Piráti na návrhu legalizace samopěstování určitého množství konopí pracují například i s podporou poslance vládního hnutí ANO Patrika Nachera. O dalším osudu tohoto návrhu bude podle Vymazala jasno na konci tohoto, či na začátku příštího roku. Co se legalizace pro komerční účely týče, její vyhotovení očekává Vymazal do konce příštího roku. „Aktuálně jsme ve fázi cost/benefit analýzy, pak přijde hodnocení dopadů regulace. Je to komplexní změna několika zákonů a chceme to udělat pořádně,“ komentuje práci na návrhu.

Předběžné odhady příjmů do státního rozpočtu se podle Vymazala počítají obtížně, hlavně kvůli tomu, že nikdo neví, jaká je v Česku reálná spotřeba konopí. „Vycházíme z konzervativního odhadu spotřeby 17 tun, ale našel jsem údaje i o 60 tunách. Nasadili jsme daň jako u cigaret, zhruba 75 %, limitovali jsme částku za gram 100 Kč, čímž chceme de facto zničit černý trh, z nějž pochází většina negativ spojených s užíváním. Výsledek by byl zhruba pět miliard, což není jen prodej pro rekreační užívání, ale i DPH z léčebného konopí a rozvoj pěstování konopí technického, které čelí mnoha překážkám a i za tuto zemědělskou plodinu stojí dnes lidé před soudem,“ představuje odhady Vymazal. „Může to být pro Česko i investorská příležitost, i u konopí technického, například po vzoru Švýcarska, kam se začaly stěhovat firmy z celé Evropy. Stejně by to dopadlo i tady,“ uzavírá.

sinfin.digital