Podnikatelé nemají vládě za co děkovat. Sledujeme budování oligarchického socialismu, říká Bábek

Podnikatelé a živnostníci nemají důvod během koronavirové krize za cokoliv děkovat vládě, domnívá se předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Za vlády Andreje Babiše podle něj dochází ke zhoršování podnikatelského prostředí a podmínek pro podnikání jako takového, obzvláště pro malé a střední podnikatele. „To, co se dnes děje a co můžeme sledovat, je budování oligarchického socialismu. Tedy silný stát, který se vždy domluví jen s těmi největšími a ty malé nepotřebuje,“ nešetří kritikou Bábek.

„Vládu bych z pozice podnikatele pochválil, jen kdybych byl majitelem velkého agrokomplexu, vlastnil velkou chemičku nebo opravdu velký stavební podnik,“ říká předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Běžní podnikatelé podle něj nemají vládě za co děkovat, protože to, co vůči nim vláda činí a vydává za dobrou vůli, není žádnou dobrou vůlí, ale povinností placenou z peněz daňových poplatníků. Bábek upozorňuje i na to, že od nástupu Andreje Babiše dochází ke zhoršování prostředí pro podnikání i zostřování rétoriky vůči podnikatelům samotným. 

„Přitvrzují se podmínky, zvyšuje se tlak na kontroly. Vláda vyvíjí tvrdé aktivity k získání co největšího množství peněz za pokuty a penále. V koronakrizi možná dospěla vrcholu, ukazuje se, že ty malé podnikatele vlastně nechce zachránit. Bude pro ni lepší, aby zkrachovali a šli pracovat do korporací nebo dělat svářeče, jak říkal odborář Dufek. S ním si v tomhle vláda notuje,“ míní Bábek. 

Jaká opatření by měla vláda urychleně přijmout? Proč v Česku nefunguje e-government? A proč je Bábek skeptický k zavádění stravenkového paušálu? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital