V Česku dojde k masivním přesunům v rámci ekonomiky. Zredukuje se cestovní ruch a možná tu nebude tolik restaurací, říká Schillerová

Tuzemské hospodářství čekají „poměrně masivní přesuny v některých oblastech ekonomiky“, říká v podcastu Kapitola vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. „Neříkám, že přímo zaniknou, určitě se však zredukují některé obory, například cestovní ruch. V Česku před krizí fungovalo obrovské množství cestovních kanceláří na sto tisíc obyvatel – a tato oblast se jen těžko vrátí k situaci, která zde byla před pandemií. Možná tu nebude ani tolik restaurací. Uvidíme, rozhodně nechci nikoho strašit,“ uvádí vicepremiérka. Přesuny budou podle ministryně velké, to však neznamená, že zaměstnanci těchto sektorů skončí na dlažbě. „Bude zkrátka muset dojít k rekvalifikacím a ti lidé najdou práci jinde,“ dodává Schillerová.  

Jak bude vypadat Česko po covidu? Jakým způsobem může vláda pomoci nastartovat tuzemskou ekonomiku? „Musíme mohutně investovat, jak se lidově říká, do betonu. Je to důležité, potřebujeme dobudovat dopravní infrastrukturu. Důležitá je i digitalizace, kterou musíme velmi posunout. Ta pandemie nás dotlačila k tomu urychlit různé věci, najednou jsme se ocitli v online prostředí, na které jsme nebyli zvyklí. A nesmíme zapomenout ani na zelená témata, na ochranu přírody a všechny tyto věci environmentálního charakteru,“ míní Schillerová. 

Přitom právě zmíněná digitalizace, která je i jedním ze zásadních bodů programového prohlášení vlády, v poslední době – eufemisticky řečeno – zaškobrtává. Řada služeb, které stát spouštěl, od prodeje dálničních známek po sčítání lidu, při svém startu zkolabovala. „Proto si myslím, že státní IT projekty by měly mít centrální řízení, neměly by to dělat jednotlivé rezorty. Rozhodně nechci budovat nové ministerstvo IT, to už jsme kdysi měli, ale jsem přesvědčená, že musíme vybudovat novou organizační složku, úřad, který by IT projekty pro všechny rezorty řídil. To je do budoucna jediná cesta,“ myslí si Schillerová. 

Proč bude mít Česko i v příštím roce rozpočtový deficit ve stovkách miliard korun? A potřebuje naše země novou státní komerční banku, o které nyní vyjednává hnutí ANO s komunisty? Poslechněte si celý podcast. 

sinfin.digital