KAPITOLA

Sleva je přiznání chyby. Krize už byla potřeba, měli jsme se moc dobře, říká Mička

Vojtěch Kristen, Jan Palička

25. 05. 2020 • 09:00

Krize byla potřeba, měli jsme se příliš dobře, domnívá se investor a majitel skupiny C2H Michal Mička, který vlastní mimo jiné oděvní značky Pietro Filipi a Kara. V novém díle pořadu Kapitola zmiňuje i to, že nadále nechce jít cestou slev. „Slevu vnímám jako přiznání chyby. Chceme spíše vymýšlet, co a jak komunikovat, aby to zákazník koupil za plnou cenu. Nechceme z lidí dělat hlupáky,“ říká Mička. Jak se jeho společnosti popasovaly s koronavirovou krizí? Kde vidí příležitosti? A jak hodnotí vládní záchranná opatření pro podnikatele? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Jako investor a vlastník skupiny C2H, který v současné době vlastní mimo jiné i oděvní značky Pietro Filipi a Kara, musel i Michal Mička v souvislosti s pandemií koronaviru zavřít ze dne na den své provozovny. „Za ty dva měsíce jsme přišli o 110 milionů tržeb,“ vypočítává Mička v rozhovoru s Vojtěchem Kristenem.

Koronavirová krize podle něj zrychlila vzestup e-commerce. „Firmy, které na to reagují, z toho mohou těžit. My se snažíme být co nejlepší. Intenzivně pracujeme s tím, abychom měli pro cílovou skupinu zajímavý obsah,“ vysvětluje Mička.

Podle Mičky je v Česku oblíbený systém slev dlouhodobě neudržitelný. Sám slevu vnímá jako určité přiznání chyby. „Snažíme se, aby zákazník vnímal nejen kvalitu našeho oblečení, ale i to, že ta značka má nějakou filosofii. Nestačí jen něco ušít a prodat,“ vysvětluje Mička. A dodává, že právě slevy jsou důvodem, proč je móda druhým největším znečišťovatelem po velkém průmyslu.

Krizi považuje Mička za příležitost. Její nástup byl prý již nevyhnutelný, protože jsme se jako společnost měli příliš dlouho příliš dobře. „Pročistí se trh práce, a nebude pak problém hledat nové snaživější lidi, kteří si té práce víc váží. Něco to vezme, ale krize i tlak, který na podnikatele vyvíjí, je donutí dělat vyšší výkon. Tlak dělá diamanty,“ míní majitel skupiny C2H.