Společenskou odpovědnost firem vyžadují partneři, zaměstnanci i klienti. Lhát o ní nejde, říká Růžička

Trojici písmen ESG vídáme v souvislosti s byznysem čím dá častěji. Environmental, social and governance strategii, tedy strategii odpovědného řízení, aplikuje čím dál více společností, včetně těch největších globálních hráčů. Výjimkou není ani česká společnost Home Credit. Podle globálního ředitele vnějších vztahů Home Creditu Jana Růžičky sílí na ESG tlak nejen od partnerů, ale i od zaměstnanců a zákazníků, obzvlášť pak od mladé generace. „Je to opravdu globální trend, dokonce mnoho burz zavádí ESG jako povinnou součást podmínek pro vstup. Není to jen marketing, protože se to stává byznysovým standardem,“ říká Růžička.

Pryč jsou doby, kdy se v byznysu hledělo jen na čistě ekonomické ukazatele. Že je jak pro partnery, tak zaměstnance a v neposlední řadě i klienty v současné době důležité například to, jak firma působí na životní prostředí či jak se stará o zaměstnance, si uvědomuje čím dál více společností, včetně největších světových hráčů. I český Home Credit působící na mnoha světových trzích se vydává touto cestou a zavádí takzvané ESG standardy. 

„Nejde jen o byznys, ale o nás samotné jako společnost. Ta se mění, řeknu dvě trendová slova – mileniálové a generace Z. Naši zákazníci i zaměstnanci se čím dál více rekrutují z těchto skupin, které mají nějaký názor na svět, něco od světa předpokládají, něco předpokládají od firem, kde chtějí pracovat i od firem, od kterých chtějí něco kupovat. ESG je odpovědí na jejich volání,“ vysvětluje globální ředitel vnějších vztahů Home Creditu Jan Růžička. 

V Asii je podle něj obecně na ESG mnohem silnější tlak než v Evropě. „Nemůžete si dovolit být neupřímní. Kdyby to byl fake, okamžitě se to pozná. Zvlášť ve velkých firmách nevíte, zda když se pokusíte lhát, tak to někdo nevynese. A pak se to začne šířit jako lavina,“ říká Růžička.

Jak se implementuje ESG standard ve firmě, která působí na mnoha často velmi odlišných trzích? A proč už Asie nepřebírá byznysové vzory Evropy a USA? Poslechněte si celý rozhovor.

Trendu ESG se na INFO.CZ věnujeme v sérii textů, přečíst si je můžete tady.

sinfin.digital