Trump je jeden z nejhorších prezidentů. Biden by na něj ale měl v lecčem navázat, říká amerikanista

Podle politologa, amerikanisty a vysokoškolského pedagoga na University of New York in Prague Jakuba Lepše bude historie na Donalda Trumpa nahlížet jako na jednoho z nejhorších a nejméně úspěšných prezidentů, které kdy Spojené státy měly. „Po dlouhé době je to prezident, který ztratil Bílý dům, ztratil sněmovnu i senát a odchází s obrovskou kaňkou, že to byl někdo, kdo podrýval americkou demokracii,“ míní Lepš, který byl hostem pořadu Kapitola.

Jak bude historie nahlížet na 45. prezidenta USA Donalda Trumpa? Podle amerikanisty a politologa Jakuba Lepše jako na jednoho z nejhorších, které kdy země měla. „V zásadě jeho voliči mohli být z pohledu jeho slibů ještě v loňském roce spokojeni. Řadu z toho, co jim slíbil, i dodržel. Stavěl zeď na hranicích s Mexikem, zrušil obchodní dohodu NAFTA, vystoupil z Pařížské dohody, stáhnul USA z dohody o Íránu i z WHO. Bylo to ale zaměřené jen na částečnou skupinu voličů republikánů,“ popisuje Trumpovo počínání. Vaz Trumpovi definitivně zlomila pandemie koronaviru a jeho slabá reakce a vše vyvrcholilo napadením Kapitolu ze strany skalních příznivců exprezidenta, míní Lepš.

Joea Bidena, který Trumpa v Bílém domě ve středu oficiálně vystřídal, považuje Lepš v danou chvíli za nejlepší osobnost demokratů, pokud chtějí získat respekt alespoň části umírněných Američanů z druhého politického tábora. V některých ohledech by ale i přesto měla Bidenova nastupující vláda podle Lepše na Trumpa navázat, konkrétně v určitých aspektech zahraniční politiky. „Věřím tomu, že Joe Biden a demokraté ve vztahu k Číně na Trumpa a Pompea naváží. Na Blízkém východě rovněž není důvod v dobrém vývoji nepokračovat,“ vysvětluje Lepš.

Co ukazují první kroky Joea Bidena v úřadu? Jakou budoucnost má před sebou Donald Trump a je reálné, že bude opět kandidovat?

sinfin.digital