V Polsku zuří kulturní válka. Možná sledujeme začátek konce Kaczynského, říká Ruščák

Rozhodnutí polského ústavního soudu, který prakticky zakázal provádění potratů v zemi, vyvolalo u našich severních sousedů masivní protesty, ve Varšavě dokonce největší za posledních třicet let. Potraty jsou podle politologa a analytika Andreje Ruščáka jedno z témat takzvané kulturní války, které otřásají Polskem. Ruščák se domnívá, že současné, jakkoliv masivní, protesty k pádu vlády stačit nebudou, nicméně i tak možná sledujeme začátek konce hegemonie vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Podobně jako je v Maďarsku hegemonem strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, v Polsku měla dlouho takřka neotřesitelnou pozici strana Právo a spravedlnost (PiS) v čele s Jaroslawem Kaczińským. Tato doba ale možná podle politologa a analytika Andreje Ruščáka pomalu končí. Za začátek konce dominance PiS můžeme dle jeho názoru považovat aktuální protesty „Strajk kobiet“, v nichž už demonstrantům a podporovatelům nejde jen o otázku potratů, ale odráží v sobě celkovou nespokojenost s vládnoucí stranou.

„Jasně se ukázalo, že PiS přehnal velmi důležitou věc. Strana se dostala poprvé k moci kvůli tomu, že v Polsku byla zanedbaná sociální otázka a žilo tam hodně chudých, na které vláda kašlala. Plus bylo hodně předražených výběrových řízení a korupce ve vyšších patrech. S tím PiS slíbil zatočit, slíbil sociální programy, což splnil, a proto byl znovu zvolen. Ne kvůli národně katolické rétorice. Extra hlasy dostal od voličů, pro které potraty nejsou priorita, a naopak nijak nestáli o to, aby se cokoliv měnilo. PiS dali hlas kvůli praktickým úspěchům v modernizaci země,“ vysvětluje Ruščák s tím, že kontroverzní verdikt ústavního soudu je Poláky vnímán jako porušení nepsaného pravidla, že právě záležitosti typu potratové legislativy nebudou měněny. 

Proč Ruščák nevěří, že by protesty vedly k pádu vlády? Proč toho o Polsku víme relativně málo a jaká témata vlastně v zemi rezonují? A čím bychom se mohli od Poláků inspirovat? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital