Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

KAPITOLA — Zeman se chová vlastizrádně. Česku by pomohlo vyhoštění všech ruských diplomatů, říká Janda

Zeman se chová vlastizrádně. Česku by pomohlo vyhoštění všech ruských diplomatů, říká Janda

Jan Palička

02. 12. 2020 • 07:00
Prezident Miloš Zeman chce od Bezpečnostní informační služby (BIS) seznam všech sledovaných ruských agentů a operací, na kterých se podílejí. Podle ředitele bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakuba Jandy jde o velmi vlastizrádný čin. Splněním tohoto požadavku by prý kontrarozvědka porušila jak zákon, tak principy fungování zpravodajských služeb a navíc by zcela ztratila důvěryhodnost u zahraničních spojenců. „Problém je, že jsme zatím nenašli vládu ochotnou s přebujelou ruskou rezidenturou v České republice cokoliv udělat,“ říká Janda s tím, že Česku by pomohlo vypovědět všechny ruské diplomaty kromě velvyslance.

Poskytnutí seznamu ruských agentů prezidentu Zemanovi by bylo protizákonné a navíc by velmi poškodilo samotnou Bezpečnostní informační službu, zvláště pak u zahraničních spojenců, na spolupráci s nimiž je závislá, je přesvědčen ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda. Samotnou Zemanovu žádost pak označuje nekompromisně za vlastizrádný čin. „Je to jeden z mnoha dalších kroků, které ukazují, že prezident České republiky slouží Ruské federaci. A těch příkladů je bohužel spousta,“ míní Janda. 

Řešením situace s ruským vlivem v Česku by pak podle Jandy mohlo být snížení přebujelých personálních stavů na ruské ambasádě a dvojici konzulátů. Janda navrhuje radikální krok v podobě vyhoštění všech zhruba 140 pracovníků se statusem diplomata, s výjimkou velvyslance a eventuálně i jeho řidiče. „Něco podobného udělali v 70. letech ve Velké Británii, a tehdy to rozbilo sovětské zpravodajské sítě na více než deset let. Naše současná vláda je ale dnes geopoliticky nesvéprávná, závislá na vůli prezidenta a komunistické strany, přičemž oba tyto subjekty slouží Ruské federaci a drží vládu pod krkem,“ vysvětluje Janda. „Mohli bychom to v klidu udělat, ale chtělo by to vládu, která na to najde odvahu. Možná po příštích volbách, ale s jiným prezidentem,“ dodává. 

Proč by Česku hrozilo ze strany Ruska minimální nebezpečí v případě vypovězení všech diplomatů s výjimkou velvyslance? Jaké další nástroje na snížení ruského vlivu může vláda použít? A jaký vliv by snížení počtu ruského diplomatického personálu mělo na šíření dezinformací v Česku? Poslechněte si celý rozhovor.