Filtry cigaret tvoří třetinu odpadu, který moře vyplaví na pláž. „V Bruntálu oceán nemáme, ale vadilo mi to i tak,“ říká bojovník proti vajglům Petr Kukla

Petr Kukla se před pár lety odstěhoval z Prahy na předměstí moravskoslezského Bruntálu. A jako nekuřák se začal věnovat boji proti vajglům, což momentálně zosobňuje jeho projekt bezvajglu.cz. „Možná je to marná snaha, ale já věřím, že to dopadne jako s psími exkrementy a žvýkačkami. Ještě před pár lety jsme do nich šlapali na každém rohu, ale dnes si snad už nikdo nedovolí neuklidit po svém psovi,“ říká v podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Petr má jasno, že existuje přesně jeden případ, kdy je vajgl odhozený na zem k něčemu dobrý. „Někteří ptáci vyhozené filtry zakomponují do svých hnízd a spaliny v nich obsažené odpuzují parazity, takže mláďata v hnízdě z vajglů jsou zdravější než v těch bez nich.“

„Mně to prostě esteticky vadí a tak jsem přemýšlel, co s tím. Schválně se podívejte kolem sebe: vajgl je všude, je v každé díře, v každém rohu, všude kam se podíváš. My už jsme tak esteticky otupělí, že je ani nevnímáme a ani nám nevadí ti dobytkové, kteří je před námi odhazují na zem. A tak jsem začal přemýšlet, jak to udělat, aby vajgl skončil tam, kde má,“ říká Petr, který se už pár let snaží se svou iniciativou bezvajglu.cz přimět kuřáky, aby si pořídili přenosné popelníčky v podobě krabiček, kapsiček nebo toulců.

„Není toho málo. Průměrný vajgl váží 0,2 gramu. Ročně se na světě vykouří šest bilionů cigaret, což je, pokud správně počítám, milion dvě stě tisíc tun filtů vyrobených z acetátu celulózy a nasáklého množstvím toxických a škodlivých látek vzniklých při spalování tabáku. A většina toho hegeše skončí v kanálu, kde se škodliviny rozpustí ve vodě a tak se dostávají do okolního prostředí,“ vysvětluje.

Petr Kukla se nyní snaží na HitHitu získat peníze na svůj další projekt – popelník Vajgl, který by byl instalován na těch nejkritičtějších místech – před hospodami, na parkovištích, u vstupů do budov apod.

  • Proč má cigaretový filtr svoji typickou žlutou barvu?
  • Funguje někde systém zálohování vajglů?
  • Jak dopadl Petrův předchozí projekt „bouda na špačka“?
  • Proč je filtr z elektronických cigaret ještě horší?
sinfin.digital