Írán si své návštěvníky vybírá a překvapí je. Nejkrásnější je Antarktida, říká cestovatel Váchal

Pavel Vondráček

Cestování jako svůj koníček uvádí kdekdo, ale málokdo se odváží vypravit do míst, která rád navštěvuje cestovatel Vladimír Váchal. Ten v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka boří mýty o mnohými obávaném Íránu, kam opakovaně jezdí už 11 let, i o návštěvě ledové Antarktidy, kterou považuje za nejkrásnější místo, kde kdy byl. „Člověk se tam objeví v lokalitě, kterou donedávna ani nedoufal, že by mohl vidět. Uvědomí si, že to jde, a vidí něco nepopsatelně nádherného. Je to až filmový moment, který několik minut prožíváte naplno,“ říká Váchal.

Když se řekne Írán, většina lidí si představí spíše nehostinné prostředí státu tvrdě dbajícího na dodržování a vynucování přísných islámských pravidel. O to překvapenější pak jsou ti, co se do země skutečně vypraví, říká cestovatel Vladimír Váchal v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Chtě nechtě jdou Íránci s moderní dobou. I když je tlak na udržení islámských pravidel, udržet se to nedá. Z šátku už je spíše jen symbol, ale že by měl být nějaký utažený a vše skrývat, to ne. Situace se dost rozvolnila a mravnostní policie už v ulicích skoro nepůsobí,“ popisuje situaci v zemi Váchal s tím, že návštěvníky často překvapí i to, že většina Íránců o sebe viditelně lépe dbá a chodí oblékáni lépe, než Evropané. „Do Íránu jezdí lidé, co si utváří vlastní názor a nebojí se jít proti mainstramovému hejtu, kde o zemi nic neví a myslí si, že je peklo na zemi. Je to destinace, která si vybírá návštěvníky, a pořád o ní spousta zemí neví, že je pěkná,“ dodává Váchal.

Kdy do Íránu nejezdit? V jakých zemích se Váchalovi nelíbilo? A proč momentálně pracuje jako stěhovák? Poslechněte si celý rozhovor.

Nůž je mužský fetiš. Kolik jsem jich vyrobil, jsem už přestal počítat, říká nožíř Hrála

Lidé se bojí být nazí, přitom je to důstojné. V Maximu jsme byli genderově nekorektní, říká Bílek

Když láhev pálenky nestojí alespoň čtyři sta, je mi to podezřelé, říká palírník Kutina

Další díly


sinfin.digital