Šerm je extrémní fair play sport, podaná ruka je uzavřením smlouvy, říká nejúspěšnější český kordista Jirka Beran

Pavel Vondráček

Čtyřicetiletý Jiří Beran v novém díle podcastu Maxim Pavla Vondráčka otevírá okno do světa sportovního šermu. Vysvětluje rozdíl mezi fleretem, kordem a šavlí, popisuje, jakým způsobem se boduje, proč mají šermíři za sebou elektrickou šnůru na navijáku, jak rozhodčí skutečně zjistí, že šermíř protivníka zasáhl nebo proč sportovní šerm nepoužívá meč.

„V šermu je podání ruky považováno za uzavření smlouvy. Je to extrémní fair play sport. Když jsem ale začal pracovat ve stavebnictví – v oboru, který jsem vystudoval – brzy jsem pochopil, že tam čestné slovo nic neznamená a tak jsem se rád vrátil k šermu,“ říká Jirka Beran, nejúspěšnější český šermíř – kordista, který dnes pracuje jako trenér a provozuje i obchod s šermířským vybavením.

Jiří se zúčastnil olympiády v Rio de Janeiro, kde sice vypadl v prvním kole, ale dostal cenu fair play, byl bronzový na mistrovství světa a dlouhodobě se pohyboval v první dvacítce nejlepších kordistů světa. Je to velký úspěch, protože Česko nepatří mezi šermířské velmoci.

Archiv J. Berana
sinfin.digital