Házením míčků děláme ze psů idioty a feťáky závislé na adrenalinu, upozorňuje veterinářka Načeradská

Pavel Vondráček

Házíte svému psovi míček v dobré víře, jakou zábavu a pohyb mu dopřáváte? Možná je to chyba a svého čtyřnohého kamaráda nevědomky ničíte. Podle veterinářky Martiny Načeradské nadměrné házení předmětů k aportovaní dělá ze psů doslova idioty závislé na adrenalinu, který se jim při aktivitě uvolňuje do těla. „Psi při této aktivitě využívají zhruba jen dvě procenta svého mozku,“ vysvětluje Načeradská.

Pes platí za nejlepšího přítele člověka a mnoho lidí by pro toho svého udělalo první poslední. I zde ale platí, že cesta do pekel bývá mnohdy dlážděna dobrými úmysly. Zmíněné házení míčků může mít podle veterinářky Martiny Načeradské na psa doslova katastrofální dopady, což si málokterý chovatel uvědomuje. 

„Problém je, že pes sleduje letící předmět, zvedá se mu hladina adrenalinu, probouzí se v něm lovecký reflex, a jak takhle běží třeba stokrát, tak díky tomu adrenalinu necítí bolest a třeba si přetrhá vazy v koleni a ani o tom neví,“ vysvětluje Načeradská. Psi se podle ní takto stávají na adrenalinu závislými a není divu, že pak budí dojem, že je věčné aportování vlastně baví. „Člověk je vlastně jejich dealer adrenalinu. Jasně že to ty psy baví, drogově závislí lidé také svého dealera vítají,“ přirovnává to Načeradská, ovšem s důrazem na to, že psi - podobně jako lidé - potřebují i mentální stimulaci. Čím lepší stimulaci jim lidé dávají, tím lépe na tom jejich psi jsou. „Pes není zábava na rok dva, ale závazek na deset a více let. Není to věc, kterou si mohu vzít, a když mě omrzí, tak ji odložím,“ uzavírá veterinářka.

Jakým chyb by se majitelé psů měli vyvarovat? Jak komunikovat se psy a jak nechat komunikovat psy mezi sebou? Poslechněte si celý podcast Pavla Vondráčka.

Martina Načeradská
Martina Načeradská
SDÍLET
sinfin.digital