Po revoluci jsme zjistili, že nás udávali kolegové. To byl docela šok, říká Zdenka Tichotová

Pavel Vondráček

„Ticho je zázrak, bez ticha by nevznikla hudba. Ticho totiž není jen mezera mezi tóny, ale je základem, konstrukcí hudby,“ říká v podcastu Zdenka Tichotová, zpěvačka Spiritual Kvintetu svému sousedovi u mikrofonu, Juraji Lukáčovi.

Tento vánoční podcast je bez stresu, bez konfliktu, bez sporů. Z obou hostů sálá příjemná a pozitivní energie. Zdenka Tichotová je stálicí legendárních folkových skupin Spiritual Kvintet a Brountousauři, Juraj Lukáč je náčelník slovenského Lesoochranárského zoskupenia VLK, proslulý ochránce vlků a medvědů a správce soukromých lesních rezervací.

Juraj Lukáč

Zdenka Tichotová zpívala po desetiletí na pódiu po celém Československu, Juraj Lukáč stál po desetiletí pod pódiem a poslouchal. Ona bydlí za Prahou v naprostém tichu s výhledem na keltské opidum na Závisti, on žije v naprostém tichu ve vesnici Osadné na východním Slovensku. Zdenka Tichotová vystudovala Vysokou školu ekonomickou, ale předtím na střední zvládla obor výpočetní technika a zpracování informací, Juraj Lukáč je promovaný kybernetik. 

Nespojuje je ale jen potřeba ticha a bývalá práce s informacemi, ale především hudba a moudrý pohled na svět. Přestože se Zdenka hudbě věnuje profesionálně a Juraj je pouhý celoživotní posluchač, v podcastu se dobře a mile doplňovali.

Bavili se o rozdílnosti, o tom, jak každý vnímá koncert z jiného pohledu, o tom, že každý v hudbě vnímá něco jiného, proč a čím je český folk výjimečný, jak se liší reakce publika v jednotlivých regionech Česka a Slovenska, proč je důležité chodit na živé koncerty a nikoliv být odkázán jen na sluchátka, kdo v kapele určuje, kdo kde má stát, kdo jsou „opejkači“, v kterém městě se více tleská a kde se více křičí, jaká byla atmosféra na koncertech před revolucí v roce 1989, těsně po ní a dnes.

Jak Spiritual ovlivnil písničkář Pete Seeger, jaké to je zpívat před americkým prezidentem, ale také, jaký příběh se skrývá za dívčím příjmením Zdenky – Tosková, čím se lišili bratři Nedvědi, jak vydržet 40 let v manželství s lídrem Spirituálu Jiřím Tichotou atd.

Zdenka Tichotová v podcastu více mluví, Juraj Lukáč zase více poslouchá a jde mu to dobře. Pro Juraje to byla nezvyklá role, protože v jiných rozhovorech je to on, kdo je dominantní a hovorný. Evoluce člověka už to ale tak moudře zařídila, že žena má hezčí hlas. A ten Zdenky Tichotové se poslouchá opravdu hezky.

Příjemný poslech vám přeje Pavel Vondráček

sinfin.digital