Mozek je potřeba namáhat. Zahoďme zvýrazňovače a naučme se učit se efektivně, říká Dědičová

Anna Vamberská

Učení je mučení. Tento rým zná snad každý, kdo prošel vzdělávacím procesem. Ale musí to být skutečně tak? Lektorka a konzultantka osobního a profesního rozvoje Denisa Dědičová v nové epizodě podcastu Mozkovna vysvětluje, jak se učit efektivně a co je důležité pro to, abychom se nejen učili, ale i se něco naučili. „Ideální je, abychom nezůstali jen u zakódování informací. Já tomu říkám smrt zvýrazňovačem. Často si jen podtrháváme, co si chceme zapamatovat, ale otázka je, jestli nám to do té paměti vůbec dojde. Proto radím, zahoďte zvýrazňovače a naučte se číst aktivně,“ radí Dědičová s tím, že každý by si měl najít vlastní styl učení se a trénování mozku, který mu vyhovuje.

Podle Dědičové je důležité jen u učení nesedět, ale také ho umět správně prokládat ostatními aktivitami. „Měli bychom se naučit odpočívat jak během učení, tak si po něm i dopřát dostatek kvalitního spánku, tedy sedm až devět hodin. Spánek je opravdu zásadní. Můžeme zkusit i nějakou meditaci, pomáhá i fyzická aktivita, třeba jen procházka. A taky nesmíme zapomínat dobře jíst,“ popisuje Dědičová, co je při učení důležité nezanedbat.

„Celé je to i hodně o tréninku a práci s mozkem a pamětí. Skvělé je třeba učit se nový jazyk nebo si zkusit zapamatovat si něco, co třeba ani nepotřebuji. Je prostě dobré mozek namáhat, i když to vždy nemusí být příjemné,“ uzavírá Dědičová.

Jaké jsou efektivní metody učení a kdy a jak je používat? Co je to iluze vědění? Poslechněte si celý podcast.

Ve vztahu je být milý důležitější, než mít pravdu. Láska je nejuniverzálnější droga, říká Remešová

sinfin.digital