Rozeznáváme více než čtyřicet druhů epilepsie. Předsudků vůči nemocným naštěstí ubývá, říká Zárubová

Anna Vamberská

Říkalo se jí božská nemoc nebo též padoucnice, dnes je známá nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností jako epilepsie. Jak ale upozorňuje neuroložka a epileptoložka Jana Zárubová z Centra pro epilepsie Fakultní nemocnice Motol, ve skutečnosti se nejedná o jednu nemoc, ale o více než čtyřicet různých druhů onemocnění mozku. „Epilepsie je definována jako predispozice mozku generovat epileptické výboje, které se klinicky projevují jako epileptické záchvaty,“ vysvětluje v nové epizodě podcastu Mozkovna Zárubová. „Pro mě je to nemoc, s níž se léčím přes dvanáct let. Ve spoustě věcí mě sice omezila, ale na druhou stranu mi ve spoustě jiných věcí dala jiný kurz. Více o sebe pečuji a hlavně se snažím bojovat,“ doplňuje pohled pacienta Filip Horáček, který se u Zárubové s epilepsií léčí.

Mozek je velmi složité a velmi precizně nastavené zařízení. Když něco v mozku nefunguje tak, jak má a začne generovat epileptické výboje, může u pacientů propuknout epilepsie, lidově známá též jako padoucnice. „Příčiny jsou různé. Někteří pacienti to mají dané geneticky, u jiných došlo k poškození mozku – ať už během vývoje v děloze, při komplikovaném porodu nebo v důsledku různých zánětů či jiných onemocnění – a pak jsou tu pacienti, jejichž mozek byl poškozen v důsledku zranění,“ popisuje možné příčiny epilepsie neuroložka a epileptoložka Jana Zárubová. „To vše může způsobit epileptogenezi, jak se odborně říká rozvoji epilepsie, a s různým časovým odstupem může dojít na její klinické projevy,“ dodává. Podle Zárubové se v současné době v Česku s epilepsií léčí přes osmdesát tisíc lidí. Dalších zhruba čtyři sta tisíc osob pak prodělá během svého života ojedinělý epileptický záchvat, ale nemají chronickou formu onemocnění.

Jedním z pacientů, kteří se s epilepsií u doktorky Zárubové léčí, je i Filip Horáček, který byl také hostem nové epizody podcastu Mozkovna, kde se podělil o své zkušenosti s nemocí. „Nejhůř to odnáší rodina, ta se o mě hodně bojí. Často se mi ozývají, kde jsem a co dělám. Nejbližší přátelé tomu už rozumí, několikrát se mnou prožili mé záchvaty, vědí, jak se chovat a že u sebe nosím léky. Trošku problém je se zbytkem lidí, kteří mě tak dobře neznají, zažil jsem záchvat na školení, a tam to lidé špatně pobrali a začali o mně pochybovat, zda dokáži zvládnout úkoly,“ líčí svůj život s epilepsií, kvůli které například nemůže řídit auto. 

„Vnímání epilepsie stejně jako psychiatrických onemocnění doprovází určité stigma. Ti, co nemoc nemají, vyčleňují lidi jako Filip na základě předsudků. Nicméně zlepšuje se to, i díky medializaci. Když si vzpomenu na své začátky v medicíně, stigmatizovaná byla i onkologická onemocnění, dnes už to nikoho nenapadne. Věřím, že to tak brzy bude i s epilepsií,“ uzavírá Zárubová.

Jak poznat epileptický záchvat a jak pomoci tomu, kdo jej zrovna prožívá? A jaké typy epilepsie vlastně existují? Poslechněte si celý podcast.

Bez spánku bychom zemřeli. Kolik toho naspíme, ovlivní i délku našeho života, říká Nevšímalová

sinfin.digital