Bez spánku bychom zemřeli. Kolik toho naspíme, ovlivní i délku našeho života, říká Nevšímalová

Anna Vamberská

Téměř třetinu svých životů prospíme. Někomu to může přijít jako dlouhá doba, nicméně spánek je pro člověka tak důležitý, že bez něj bychom zemřeli, jak upozorňuje i neuroložka a specialistka na spánkovou medicínu, profesorka Soňa Nevšímalová. „Spánek je zásadní jak pro fyzickou, tak psychickou regeneraci, paměť, kreativitu, imunitu, metabolismus, odplavení toxických látek a mnoho dalšího,“ vysvětluje Nevšímalová v nové epizodě podcastu Mozkovna s tím, že délka spánku se odráží na délce života. Upozorňuje i na to, že současná koronavirová pandemie má na spánek negativní dopady. „V prvé řadě jde o nespavost, posunuje se nám i spánkový rytmus a zároveň přibylo nočních můr a děsivých snů,“ říká Nevšímalová.

I ti, co žijí obzvlášť aktivním životem, se nevyhnou tomu, že jeho podstatnou část stráví spánkem. Podle profesorky Soni Nevšímalové jde o jednoduchou rovnici. „Kdybychom nespali, tak bychom zemřeli,“ popisuje důležitost spánku Nevšímalová. Nejvíce prospí ty nejmenší děti a s přibývajícím věkem se spánkové návyky mění. Přesto je ale podle Nevšímalové zásadní, aby člověk spal sedm až osm hodin denně, i zde ale existují výjimky. „Je to dáno geneticky. Jsou lidé, kterým stačí i pět hodin a nijak tím netrpí,“ vysvětluje Nevšímalová s tím, že většině lidí by nicméně pětihodinový spánek denně způsoboval leda spánkový deficit a únavu.

„Člověk je jediný tvor, co si spánek uměle zkracuje. Úplně v pořádku není ani dospávání o víkendu poté, co člověk celý týden málo spal,“ dodává. Profesorka Nevšímalová upozorňuje i na skutečnost, že délka našeho spánku se odráží v tom, kolika let se dožijeme. „Byl tu pokus s banánovými muškami, nechaly se zmutovat tak, že u nich délka odpočinku byla poloviční. A k překvapení těch výzkumníků i délka života mušek se zkrátila téměř na polovinu,“ komentuje Nevšímalová jeden z mnoha experimentů, jež vědcům pomohly poodhalit tajemství, která spánek obestírají.

Proč má současná pandemie koronaviru negativní dopady na spánek? Jaké příznaky mají různé poruchy spánku a kdy vyhledat odbornou pomoc? Poslechněte si celý podcast.

Co je vlastně realita? Značnou část toho, co považujeme za svět, si tvoříme v mysli, říká Horáček

sinfin.digital