Politici nám o jádru lžou, budoucnost je plyn. Temelín je naše vítězství nad Evropou, říká Šnobr

Pavel Štrunc, Jan Palička

Podle podnikatele, investora do energetiky a minoritního akcionáře ČEZu Michala Šnobra neříkají čeští politici o jádru pravdu a zamlčují jeho rizika a vysokou cenu. „Pokud chceme jít k nízkoemisní energetice, tak potřebujeme zapojit plyn,“ míní Šnobr. Proč je český jaderný scénář odtržený od reality? Proč vidí budoucnost v opomíjeném plynu? A proč evropská klimatická politika reálně nic moc neřeší? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Česko podle Šnobra zásadním způsobem odmítá realitu na evropském i světovém energetickém trhu, když prosazuje energetickou koncepci postavenou na jádru a obnovitelných zdrojích. Šnobr v této souvislosti dokonce hovoří o „největší lži“ politiků.

„Když chcete tak silně podporovat jádro, měli byste říct spotřebitelům, že je to nejriskantnější a nejdražší krok. Pro zbytek energetiky je to kobercová bomba, je to drahá a dlouhá investice,“ míní podnikatel.

„Blok Temelína byl v roce 2003 dokončen za padesát miliard. Aktuálně se ukazuje, že pokud se nějaké bloky dokončí, bude to stát šestkrát tolik. Každý si spočítá, jaké dopady to bude mít na cenu,“ kriticky hodnotí situaci Šnobr.

Merkelová versus Hitler. AfD vysává voliče i členy všech stran napříč spektrem, říká Handl

sinfin.digital