17. listopad si ukrást nenechám! Komu vadí kapitalismus, tomu vadí svoboda, říká Topolánek

S blížícím se výročím 17. listopadu se objevují i názory, že boj proti komunismu je už překonaný a skutečné výzvy jsou jinde. „Pro mladé je už přežité skoro vše, co se netýká klimatu a genderu,“ glosuje tento trend Mirek Topolánek v nové epizodě Topol Show s tím, že mladí v mnoha ohledem říkají jinými slovy totéž co Andrej Babiš. „Popírají polistopadové období a zapomněli, proč tu ten 17. listopad vlastně byl. Že šlo o svobodu a ti, co dnes kydají podobné nesmysly, nám ji opět chtějí brát,“ nešetří kritikou Topolánek. „Už Milton Friedman psal, že kapitalismus a svoboda nemohou existovat jeden bez druhého. A když dnes různí lidé popírají kapitalismus, tak popírají i svobodu,“ dodává.

Mirek Topolánek vnímá 17. listopadu jako oslavu návratu do světa svobody a demokracie a rozhodně si nemíní nechat tento svátek kýmkoliv ukrást. „Je mi z toho trochu smutno. Vidím dva problémy svobodného demokratického vývoje -oligarchický korporativismus a na druhé straně nový svět, láska, rovnost všech a všeho a progresivistické teorie, co se nám vrací jako bumerang. V každé generaci vstanou noví bojovníci, co mávají nějakým praporem. Teď je možná duhový, ale pořád je vlastně rudý,“ hodnotí situaci Topolánek. „Svoboda je primární a univerzální hodnota, od které se mohou odvíjet všechny ostatní. Kdybychom bojovali za svobodu utlačovaných lidí někde v totalitním režimu, tomu bych rozuměl. Ale říkat, jak je antikomunismus laciný a jsou zde jiné výzvy... Tak to se obávám, že tak opravdu není. Pokud to tahle generace podělá, my to nějak přežijeme, ale ta další generace po nich bude muset svobodu znovu vybojovat,“ uzavírá.

Jak Mirek Topolánek hodnotí závěry klimatické konference COP26 a k čemu podle něj může vyeskalovat dění na polsko-běloruské hranici? Poslechněte si celou epizodu.

VIDEO PRO PŘEDPLATITELE: Komu vadí kapitalismus, tomu vadí svoboda

SDÍLET
sinfin.digital