Velké zákony roku 2020 chyběly. Vyměnili se ale šéfové soudů a vyprofilovali se možní ministři spravedlnosti

Jan Januš

VYBÍRÁME Z MAGAZÍNU I | Podívá-li se někdo za 100 let do Sbírky zákonů na rok 2020, na první pohled a bez jakýchkoliv historických znalostí zjistí, že musel být mimořádný. Neohromí ho ani tak počet publikovaných materiálů, čítající číslo vyšší než 500, ale množství zveřejněných usnesení vlády. Letos se totiž v legislativě řešila zejména situace vyvolaná pandemií covidu-19, a to jindy nestandardní právní cestou umožněnou nouzovými stavy. Kdybychom chtěli vypíchnout jiné důležité novinky, museli bychom se přece jen hodně zamyslet. 

Ale najdeme je. Třeba výraznou novelu trestního zákoníku, například zvyšující se hranici, od níž je krádež krádeží, nebo zprůchodňující možnost reálného využívání dohod o vině a trestu. Jmenovat můžeme rovněž změny v zákoníku práce, část z nich ale teprve vstoupí v účinnost. Na okraji zájmu pak zůstala velká novela zákona o obchodních korporacích, podle níž by se mělo začít postupovat příští rok. Naopak dlouho diskutované a veřejnosti široce prezentované návrhy zákonů se stále ztrácejí v temnotách legislativního procesu nebo v jeho ministerských předpokojích: ať již jde o nové procesní kodexy, hromadné žaloby, nový stavební zákon, či výraznější změny v exekucích. 

Nemyslím si, že bychom v nich výrazněji pokročili v příštím roce. Dál se totiž bude řešit zejména koronavirus a jeho důsledky. Také proběhnou volby do Poslanecké sněmovny, nejspíše v říjnu, na jejichž základě se vytvoří nová vláda. Současná Poslanecká sněmovna tak zkrátka už žádné větší akce nestihne.

Roman Fiala končí jako místopředseda Nejvyššího soudu. Dál budu soudit a taky budu mít víc času na psaní, řekl Magazínu I

sinfin.digital