Drobní věřitelé vyhlížejí novou naději na uspokojení svých pohledávek v insolvenci EMTC, kterou ovládl vymahač Petr Bujnoch

Za účelem zvrácení vývoje insolvenčního řízení skupiny EMTC založili poškození věřitelé spolek Koruna, který bude hájit jejich zájmy a bude usilovat o uspokojení jejich pohledávek. Drobní věřitelé, kterých je v jedné z největších dluhopisových kauz přes osm stovek, ztratili v insolvenci jakýkoliv vliv ve chvíli, kdy ji z pozice předsedy věřitelského výboru ovládl vymahač Petr Bujnoch a jeho spřízněné firmy. „Skupině Bujnoch“ totiž insolvenční správce uznal pohledávky přes 700 milionů korun vzniklé z lichvářských úroků a pokut u půjček, které Bujnoch zkrachovalému Bártovi poskytl. Zájmy členů spolku bude hájit elitní Jan Hrazdira z kanceláře HKDW HOLASEK.

Do Spolku Koruna může vstoupit každý věřitel, který přihlásil svou pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Tomáši Bártovi nebo jedné z firem jeho skupiny. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají tak již prostředky na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb. Vstup do Spolku je totiž zcela zdarma. Členský příspěvek je třeba uhradit až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky, v takovém případě uhradí členové Spolku 1 procento z výše jejího uspokojení. Přihlásit se lze přímo stránkách www.spolekkoruna.cz.

V čele Spolku stojí advokát Jan Hrazdira, který se dlouhodobě specializuje na insolvenční řízení. Klíčovou roli hrál v ostře sledované insolvenci zkrachovalé loterijní společnosti Sazka, kde úspěšně zastupoval insolvenčního správce Josefa Cupku. Zastupoval také významné korporátní věřitele a banky v insolvencích společností LESS&FOREST, PSJ či ČKD Kutná Hora a působil při restrukturalizaci strojírenské firmy Kovosvit MAS. Je oceňovaným expertem v oblasti řešení obchodních sporů a arbitráží. „Situace se doposud vyvíjí výrazně v neprospěch drobných věřitelů, kteří byli doslova odstaveni na druhou kolej. Budu je bránit a usilovat o spravedlivou insolvenci EMTC,“ říká Jan Hrazdira.

Nově vzniklý spolek tak dává drobným věřitelům novou naději na uspokojení svých pohledávek a optimismus, který jim v posledních měsících chybí. Poté, co soud poslal EMTC loni v září do konkurzu, totiž věřitelský výbor ovládnul pražský podnikatel a spoluvlastník firmy zaměřené na vymáhání dluhů Petr Bujnoch, který si z celkových pohledávek za asi 1,8 miliardy korun nárokuje téměř tři čtvrtě miliardy. Právě do takové výše se kvůli nejrůznějším smluvním pokutám a úrokům vyšplhala původní půjčka za necelých 150 milionů korun, kterou Bujnoch Bártovi poskytnul v letech 2013 až 2019.

Bárta přitom paradoxně v posledních letech Bujnochovi z půjčky splatil téměř 200 milionů. Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte poslal na jeho účty jako splátku přes 86 milionů korun, dalších více než sto milionů – jak Bárta vypověděl u soudu – pak uhradil v hotovostních platbách. To dokládají i výpisy z účtů a rozsáhlá sms komunikace, ve které si s Bujnochem potvrzoval půjčky a jejich splacení v hotovosti. Právě vysoké úroky jsou přitom důvodem, proč Bujnochovy pohledávky, které částečně přeprodal spřízněným firmám, jež je do insolvenčního řízení přihlásily samostatně, tolik nabobtnaly. Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Bujnoch si kromě různých pokut účtoval i penále půl procenta denně, což znamená úrok přes 180 procent ročně. Proč Bárta na takové podmínky půjčky přistupoval a zda v té době neměl možnost levnějšího financování, není zřejmé.

Ať už si Bárta ve svém – jak konstatoval i insolvenční správce – „letadlu“ za úrok přes 180 procent ročně půjčoval z jakéhokoliv důvodu, výsledkem je, že Bujnoch nyní se svou mnoha set milionovou pohledávkou ovládnul insolvenční řízení. Při případném vyplacení věřitelů jeho pohledávka získá nejvyšší podíl.

SDÍLET

Scheinherr v dopravě opakuje chyby předchozího vedení magistrátu. To dělá jen hlupák, říká Pospíšil

Jan Palička

Kdo se v poslední době pokoušel projet Prahou autem, ten na vlastní kůži zažil pomyslný dopravní očistec. Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě) je tak pod palbou kritiky nejen opozičních zastupitelů, ale i koaličních partnerů z řad Spojených sil pro Prahu. Někdejší předseda zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, že právě oblast dopravy je něčím, na čem se magistrátní koalice dlouhodobě neshoduje. „Mrzí mě, že v oblasti dopravy nedošlo k nápravě chyb, které dělalo předchozí vedení magistrátu, a to je i důvod, proč takto otevřeně vystupuji s kritikou počínání pana radního pro dopravu Scheinherra,“ říká Pospíšil s tím, že jeho cílem není okopávání kotníků koaličního partnera, ale prosté vyslovení nesouhlasu s jeho kroky. „Když někdo opakuje staré chyby svých předchůdců a nepoučí se z nich, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale to dělá jen hlupák,“ dodává Pospíšil.

Přečíst celý článek
sinfin.digital