Drobní věřitelé vyhlížejí novou naději na uspokojení svých pohledávek v insolvenci EMTC, kterou ovládl vymahač Petr Bujnoch

Za účelem zvrácení vývoje insolvenčního řízení skupiny EMTC založili poškození věřitelé spolek Koruna, který bude hájit jejich zájmy a bude usilovat o uspokojení jejich pohledávek. Drobní věřitelé, kterých je v jedné z největších dluhopisových kauz přes osm stovek, ztratili v insolvenci jakýkoliv vliv ve chvíli, kdy ji z pozice předsedy věřitelského výboru ovládl vymahač Petr Bujnoch a jeho spřízněné firmy. „Skupině Bujnoch“ totiž insolvenční správce uznal pohledávky přes 700 milionů korun vzniklé z lichvářských úroků a pokut u půjček, které Bujnoch zkrachovalému Bártovi poskytl. Zájmy členů spolku bude hájit elitní Jan Hrazdira z kanceláře HKDW HOLASEK.

Do Spolku Koruna může vstoupit každý věřitel, který přihlásil svou pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Tomáši Bártovi nebo jedné z firem jeho skupiny. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají tak již prostředky na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb. Vstup do Spolku je totiž zcela zdarma. Členský příspěvek je třeba uhradit až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky, v takovém případě uhradí členové Spolku 1 procento z výše jejího uspokojení. Přihlásit se lze přímo stránkách www.spolekkoruna.cz.

V čele Spolku stojí advokát Jan Hrazdira, který se dlouhodobě specializuje na insolvenční řízení. Klíčovou roli hrál v ostře sledované insolvenci zkrachovalé loterijní společnosti Sazka, kde úspěšně zastupoval insolvenčního správce Josefa Cupku. Zastupoval také významné korporátní věřitele a banky v insolvencích společností LESS&FOREST, PSJ či ČKD Kutná Hora a působil při restrukturalizaci strojírenské firmy Kovosvit MAS. Je oceňovaným expertem v oblasti řešení obchodních sporů a arbitráží. „Situace se doposud vyvíjí výrazně v neprospěch drobných věřitelů, kteří byli doslova odstaveni na druhou kolej. Budu je bránit a usilovat o spravedlivou insolvenci EMTC,“ říká Jan Hrazdira.

Nově vzniklý spolek tak dává drobným věřitelům novou naději na uspokojení svých pohledávek a optimismus, který jim v posledních měsících chybí. Poté, co soud poslal EMTC loni v září do konkurzu, totiž věřitelský výbor ovládnul pražský podnikatel a spoluvlastník firmy zaměřené na vymáhání dluhů Petr Bujnoch, který si z celkových pohledávek za asi 1,8 miliardy korun nárokuje téměř tři čtvrtě miliardy. Právě do takové výše se kvůli nejrůznějším smluvním pokutám a úrokům vyšplhala původní půjčka za necelých 150 milionů korun, kterou Bujnoch Bártovi poskytnul v letech 2013 až 2019.

Bárta přitom paradoxně v posledních letech Bujnochovi z půjčky splatil téměř 200 milionů. Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte poslal na jeho účty jako splátku přes 86 milionů korun, dalších více než sto milionů – jak Bárta vypověděl u soudu – pak uhradil v hotovostních platbách. To dokládají i výpisy z účtů a rozsáhlá sms komunikace, ve které si s Bujnochem potvrzoval půjčky a jejich splacení v hotovosti. Právě vysoké úroky jsou přitom důvodem, proč Bujnochovy pohledávky, které částečně přeprodal spřízněným firmám, jež je do insolvenčního řízení přihlásily samostatně, tolik nabobtnaly. Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Bujnoch si kromě různých pokut účtoval i penále půl procenta denně, což znamená úrok přes 180 procent ročně. Proč Bárta na takové podmínky půjčky přistupoval a zda v té době neměl možnost levnějšího financování, není zřejmé.

Ať už si Bárta ve svém – jak konstatoval i insolvenční správce – „letadlu“ za úrok přes 180 procent ročně půjčoval z jakéhokoliv důvodu, výsledkem je, že Bujnoch nyní se svou mnoha set milionovou pohledávkou ovládnul insolvenční řízení. Při případném vyplacení věřitelů jeho pohledávka získá nejvyšší podíl.

sinfin.digital