Soudci si v Liborovi Vávrovi zvolili silného prezidenta. Justiční politika pro něj není sprosté slovo

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Soudcovskou unii povede příští tři roky emeritní předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Do funkce se fakticky vrací po 18 letech, na přelomu tisíciletí už dvě volební období v čele unie strávil. Stavovskou organizaci, v níž se tradičně angažuje asi třetina soudců, tehdy díky svému umění mluvit srozumitelně, bez vytáček a také s lehkým vtipem u veřejnosti výrazně zviditelnil a polidštil ji. Na svém stylu nic nezměnil ani v posledních letech a jako předseda největšího soudu v České republice nabral další zkušenosti a ještě výrazněji se zapojil do nejvyšší justiční politiky. Z toho všeho teď mohou soudci těžit.

Kancelář Soudcovské unie ČR oznámila jméno nástupce dosavadní prezidentky Daniely Zemanové včera večer, a to zcela lapidárně. „Korespondenční formou proběhly letošní volby v profesní organizaci soudců ČR. 127 volitelů z celé republiky rozhodlo, že prezidentem se na další tři roky stal Libor Vávra s 66 obdrženými hlasy. Zvoleno bylo i 28 členů republikové rady a tříčlenná kontrolní komise. Proti výsledkům lze vznést námitky do středy 4. 11. 2020 do 18.00 hod.“

Vávrův výsledek je přesvědčivý, měl totiž dva protikandidáty - soudkyni Krajského soudu v Praze Šárku Hájkovou a místopředsedu Městského soudu v Praze Tomáše Novosada. Mimochodem, i když oba v minulosti působili jako viceprezidenti Soudcovské unie, Vávrův návrat je zcela unikátní. Svým způsobem ale kopíruje poslední volební sněm České advokátní komory, v jejímž čele nyní stojí Vladimír Jirousek, který se do funkce předsedy rovněž po několika letech vrátil.

Důvěryhodnost průzkumů i médií je v troskách. Lekce z prohry Clintonové zjevně nebyla dostatečná

sinfin.digital