Jak na úspěšné vymáhání pohledávek?

Zuzana Mihalíková

PRÁVNÍ SERVIS | Pojem pohledávka jistě v životě slyšel každý z nás. Půjčili jste někomu své peníze a dotyčný se nemá k tomu vám je v termínu dle původní domluvy splácet? Nechal si od vás zákazník dodat zboží, ale fakturu i po datu splatnosti na faktuře uvedeném stále evidujete jako nezaplacenou?

I když se zdánlivě může jednat o drobnosti, vaše pohledávka je přeci zcela jednoznačná, ani v takových případech není prostor příliš otálet. Kolem vymáhání pohledávek panuje celá řada mýtů a zavádějících informací, avšak z praxe víme, že většina případů nebývá tak složitá, jak se z počátku na první pohled mohou jevit. To vše ale platí pouze za předpokladu, pokud se postup vymáhání pohledávek řeší včas a jsou dodržována základní pravidla obezřetnosti.

Postup vymáhání pohledávek je upraven celou řadou právních předpisů, z nichž některé jsou skutečně velmi obsáhlé a vyznat se v nich tedy často nebývá jednoduché. Pojďme se na celý proces blíže podívat společně.

Prověřovací fáze

Ještě předtím, než se rozhodnete přistoupit k samotnému vymáhání pohledávky, je dobré jednak ověřit, že vaše pohledávka dosud není promlčena (v takovém případě by pohledávka sice nezanikla, avšak její vymahatelnost by byla podstatně ztížena), a jednak si svého dlužníka prověřit ve veřejných rejstřících, zda se náhodou nenachází v insolvenci nebo zda proti němu není vedeno exekuční řízení.

Pokud by tomu tak bylo, v případě insolvence by proti dlužníkovi již nebylo možné podat žalobu, nýbrž byste museli jít cestou podání přihlášky své pohledávky do insolvenčního řízení vedeného ve vztahu k osobě dlužníka. Zde je však nezbytné stihnout podání přihlášky ve lhůtě, kterou k tomu soud všem věřitelům poskytl. K opožděně podané přihlášce s vysokou pravděpodobností nebude přihlédnuto, a pohledávka se tak může dále stát nevymahatelnou. V případě, že je proti dlužníkovi vedena exekuce nebo více exekucí, je na místě zvážit, zda má vůbec smysl vynakládat své úsilí a finanční prostředky na vymáhání. Pokud dlužník své závazky neplnil v minulosti opakovaně, praktický výsledek vymáhání může být velmi nejistý i v případě úspěchu v soudním řízení.

Mimosoudní fáze vymáhání

V případě, že jste zjistili, že dlužník není v insolvenci ani exekuci, můžete se domnívat, že je schopný vaši pohledávku uhradit. Přichází tak ideální čas zaslat dlužníkovi výzvu k plnění, tzv. předžalobní výzvu.

Předžalobní výzvou se rozumí výzva podle občanského soudního řádu, která musí být zaslána dlužníkovi nejméně 7 dnů před tím, než začnete celou záležitost řešit soudní cestou. V ní je třeba dlužníkovi zejména oznámit, jaké plnění po něm žádáte a z jakého důvodu. Zaslání předžalobní výzvy je nezbytným předpokladem toho, aby vám soud v případě vašeho úspěchu přiznal náhradu nákladů v soudním řízení, které bude zahájeno za situace, pokud dlužník dobrovolně svůj dluh na základě této výzvy nesplní. Mezi těmito náklady bude zcela jistě soudní poplatek za podání žaloby, avšak mohou zde figurovat také další položky, typicky náklady na právní zastoupení, pokud se v soudním řízení necháte zastupovat advokátem. Nesplnění povinnosti k zaslání předžalobní výzvy však ještě nemusí být vždy fatální, když náhrada nákladů soudního řízení může být i přesto soudem přiznána za situace, pokud jsou dány důvody hodné zvláštního zřetele či pokud dlužník dobrovolně nesplní svůj dluh ani poté, co se o zahájení soudního řízení dozvěděl.

Smyslem předžalobní výzvy je upozornit dlužníka na existenci jeho dluhu a poskytnout mu šanci dluh dobrovolně splnit předtím, než budete coby věřitel vymáhat svoji pohledávku právě prostřednictvím soudu.

Pokud je dlužník ochotný po takové výzvě dluh uhradit, zpravidla se na základě dohody mezi vámi a dlužníkem sjednává tzv. splátkový kalendář. Součástí takové dohody standardně bývá i uznání dluhu, které v případě, že splňuje zákonem předepsané náležitosti, může významně posílit vaši důkazní pozici pro případ, pokud se přesto nakonec celá věc dostane až k soudu. Uznání dluhu je tak výhodné zejména v těch situacích, kdy ke vzniku dluhu došlo „na dobré slovo“, např. při zápůjčce většího obnosu peněz bez písemné smlouvy či jakýchkoliv jiných písemných podkladů.

Soudní fáze vymáhání

Pokud ani výše uvedená výzva dlužníkovi nepomůže, nezbývá než se při vymáhání pohledávky vydat soudní cestou, případně cestou rozhodčího řízení, byla-li tato pravomoc rozhodce mezi vámi a dlužníkem sjednána.

Máte-li k dispozici dostatek písemných podkladů a jedná-li se o peněžitou pohledávku, nejrychlejším, nejefektivnějším a také nejlevnějším způsobem jejího vymožení je podání návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu. Soudní poplatek je nižší než v případě podání běžné žaloby a návrh se podává pomocí standardizovaného formuláře, a jak už z jeho názvu vyplývá, k jeho podání není třeba podnikat cestu na soud. Podává se totiž elektronicky a teoreticky ve věci nemusí proběhnout jakékoliv soudní jednání. Pokud proti vydanému elektronickému platebnímu rozkazu dlužník nepodá včas odpor, stane se rozhodnutí pravomocným a lze na jeho základě následně pohledávku vymáhat prostřednictvím exekuce. Pokud však dlužník odpor podá, soud nařídí standardní soudní jednání, ve kterém se bude o vašem nároku dále rozhodovat jako v případě podání běžné žaloby.

Jestliže se rozhodnete podat běžnou žalobu, stejně jako v případě návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu i k žalobě musí být připojeny veškeré dokumenty, ze kterých vyplývá, že za dlužníkem máte existující a splatnou pohledávku, kterou vám dlužník dosud neuhradil, jelikož ve všech typech soudního řízení je vždy nezbytné unést své důkazní břemeno. Pokud vám soud dá za pravdu, vydá rozsudek, který dlužníka zavazuje vám do určené doby uhradit dluh.

Exekuční fáze vymáhání

Prostřednictvím exekučního řízení má věřitel možnost vymáhat od dlužníka pohledávku v případě, kdy dlužníkovi již byla autoritativně uložena povinnost tuto pohledávku zaplatit na základě exekučního titulu, avšak dlužník tuto povinnost nesplnil dobrovolně. Takovým exekučním titulem může být například již výše uvedený (elektronický) platební rozkaz, rozsudek či jiné rozhodnutí soudu, rozhodčí nález apod. Vždy se však musí jednat o pravomocný a vykonatelný exekuční titul.

Několik dobře míněných rad závěrem

Prevence je základ. Na každého obchodního partnera je vhodné preventivně nahlížet jako na svého potenciálního dlužníka. Tímto způsobem tedy k obchodnímu partnerovi i přistupujte, jelikož náklady s vymáháním pohledávky nutně spojené mnohdy mohou převyšovat zisk, který z obchodní spolupráce teoreticky může vyplynout.

Důležité je tak skutečně věnovat čas zejména prověření obchodního partnera ještě před zahájením obchodní spolupráce, toto by však mělo být následně prováděno také průběžně. Ne vždy je to snadné, nicméně v České republice existují velmi přehledné a snadno dostupné veřejné rejstříky, ze kterých lze informace jednoduše čerpat. Je vhodné si položit především otázky, zda není nabídka na obchodní spolupráci až podezřele lákavá? Zakládá obchodní partner pravidelně zákonem požadované listiny do sbírky listin? Pokud ano, jaký je stav jeho finančních výkazů? Není proti němu zahájeno insolvenční řízení? Vedeny exekuce? Pokud ne, nefigurují jeho jednatelé či společníci v jiných společnostech, které lze v takových rejstřících dohledat? Tyto informace mohou mnohé napovědět.

Sjednávání smluv a dalších ujednání důrazně doporučujeme činit vždy v písemné formě. Rovněž je ideální vést také veškerou komunikaci písemně, případně si tímto způsobem alespoň vzájemně potvrzovat zásadní body ústní domluvy. Důležité je přitom zdůraznit, že písemnou formou se rozumí i forma elektronická (e-mail, SMS apod.). Takovému právnímu jednání nesmějí být upírány právní účinky pouze proto, že se jedná o elektronické právní jednání. Současně je však dlužno dodat, že z důkazního hlediska je vhodné komunikovat zejména za pomoci kvalifikovaných prostředků, jako jsou například datová schránka či kvalifikovaný elektronický podpis.

A v neposlední řadě – v případě jakýchkoliv problémů se neváhejte co nejdříve obrátit s žádostí o pomoc či právní radu na odborníka, jelikož včasné řešení problému ze strany odborníka mnohdy předchází řadě formálních nástrah při vymáhání pohledávky, které náš právní řád skýtá.

PETRÁŠ REZEK

Autorem článku je Zuzana Mihaliková z advokátní kanceláře PETRÁŠ REZEK, která je partnerem rubriky Právní servis na INFO.CZ a garantem oblastí občanského a rodinného práva.

sinfin.digital