Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pohybovali bychom se na hranici cenzury.“ Čeští politici k regulaci Facebooku nevidí důvod

„Pohybovali bychom se na hranici cenzury.“ Čeští politici k regulaci Facebooku nevidí důvod

České politiky regulace sociálních sítí příliš nepálí. A to kauzám z poslední doby navzdory: počínaje třeba ovlivněním voleb v USA na Facebooku a konče twitterovým seznamem cenzurovaných webů. Jak zjistilo INFO.CZ, z devíti stran, které mají v Poslanecké sněmovně své zástupce, se do předložení legislativy, která by se této oblasti věnovala, nehrne ani jedna. „Ne, nic takového nechystáme,“ zní ze stranických sekretariátů unisono. Podle některých odborníků je to však špatně.

„Spousta lidí si sice myslí, že sociální sítě jako Facebook či Twitter jsou neutrální, ale tak to není,“ upozorňuje pro INFO.CZ odbornice na digitální politiku Klára Votavová. „Je to mýtus. Algoritmy těchto sítí totiž přesně rozhodují, který obsah uvidíme, a který bude odsunutý na spodek stránky. Podle jakého systému se tyto algoritmy rozhodují, však nikdo netuší.“

Votavová by proto vznik regulace sociálních sítí v Česku přivítala. „Myslím, že by zde být měla. Z mého pohledu by sociální sítě měla donutit, aby byly transparentnější a aby zprůhlednily, jak fungují jejich algoritmy. Uvítala bych rovněž, kdyby sítě zveřejňovaly, jaký obsah, proč a jak ze svých stránek mažou a aby měly nějakého lokálního zástupce, ke kterému se lze proti tomu případně odvolat.“

Že volání po regulaci není neopodstatněné ukázal i případ z tohoto týdne, kdy sociální síť Twitter najednou zablokovala přístup na desítky dezinformačních webů. Mezi nimi byl například i kontroverzní web Parlamentní listy, který však podle některých odborníků charakteristiky dezinformačního webu nenaplňuje.

Server INFO.CZ oslovil všechny politické strany, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně s otázkou, zda připravují či mají v plánu připravit legislativu, která by sociální sítě regulovala. Všechny unisono odmítly, že by se touto oblastí zajímaly. 

„Komunistická strana nebude předkládat ani neplánuje cenzuru sociálních sítí,“ uvedl například poslanec KSČM Leo Luzar. „V KSČM se dlouhodobě snažíme o možnosti co nejotevřenějšího sdílení informaci a s velkými obavami sledujeme tendence, které se snaží omezovat možnosti občanům ČR získávat i alternativní informace a menšinové názory,“ dodal poslanec.

Zákon na regulaci sociálních sítí přitom od letošního roku naplno funguje například v sousedním Německu. Zákon nazvaný NetzDG, kterému se přezdívá Anti-Facebook Law, umožňuje, aby velké sociální sítě byly pokutovány za šíření závadného obsahu a nespolupracování s národními institucemi pokutou až 50 milionů eur (1.29 miliardy korun).

„Německá úprava NetzDG podle ohlasů od našich sousedů příliš nefunguje,“ komentuje německou legislativu pro INFO.CZ poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka. „V našem právním řádu existuje podle mého soudu dostatečná ochrana před závadným obsahem, nejsem proto pro novou přísnější regulaci. Narazila by stejně na reálné možnosti kontroly a reakce. Je navíc zřejmé, že bychom se v případě takové regulace pohybovali na hraně ochrany před závadným obsahem, ohrožením svobody projevy a cenzury.“

Legislativa, která by upravovala pozici sociálních sítí v Česku, by však mohla vzniknout i na půdě Evropské komise. Namísto národních států, které by s menšími či většími úspěchy regulovaly internetové sociální giganty každý po svém, by tak vznikla jediná evropská legislativa pro celý blok. 

Takový scénář by byl preferovaný například i pro Aleše Musila, vysokého úředníka z evropského Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž a jednoho z nejvlivnějších Čechů v Bruselu. „Myslím, že bychom měli mít evropskou instituci, která by nás chránila před úmyslně lživými a protiprávními informacemi. Evropští úředníci by roli arbitrů sociálních sítí mohli sehrát,“ uvedl Musil během diskuse na téma regulace sociálních sítí, kterou pořádal Liberální institut.

Ostatně tato legislativa by nemusela být příliš vzdálena. V poslední době totiž na její přijetí podle Musila tlačí zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1