Jakmile se dostaneme do vlády, prosadíme legalizaci marihuany, říká pirátský poslanec Vymazal

Tématem legalizace konopí se poslanec Pirátské strany Tomáš Vymazal zabývá dlouhodobě a věří, že do pěti let to bude hotová věc. „Jakmile se dostaneme do vlády, tak to prosadíme. Jestliže k tomu bude vůle, tak i dříve,“ říká. Jaký je aktuální stav vyjednávání o legalizaci konopí pro komerční účely i pro samopěstování? Jaké výhody by legalizace Česku přinesla? Sledujte novou Kapitolu.

Legalizace konopí je jedno z témat, které si s Pirátskou stranou mnoho lidí automaticky spojuje. Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal přiznává, že při vstupu do sněmovny v roce 2017 byla plánem legalizace ve stylu amerického státu Colorado. Poznání parlamentní reality pak vedlo k mírnému přehodnocení přístupu. „Řekli jsme si, že pokud zpracujeme návrh realizace jak pro komerční nakládání, tak samopěstování pro dospělé osoby, tak riskujeme, že během projednávání ve sněmovně dojde k tomu, že nějaký zastánce represe vyřízne onu část týkající se samopěstování a pokud by se takto legalizovalo jen komerční nakládání, tak už se k tomu samopěstování nikdy nedostaneme. A to pro nás bylo vždy velmi důležité,“ vysvětluje Vymazal.

Vymazal neskrývá, že právě legalizace konopí by byla jedním ze zákonů, jejichž schválením by si Piráti podmiňovali případnou vládní koaliční spolupráci. Aktuálně pak Piráti na návrhu legalizace samopěstování určitého množství konopí pracují například i s podporou poslance vládního hnutí ANO Patrika Nachera. O dalším osudu tohoto návrhu bude podle Vymazala jasno na konci tohoto, či na začátku příštího roku. Co se legalizace pro komerční účely týče, její vyhotovení očekává Vymazal do konce příštího roku. „Aktuálně jsme ve fázi cost/benefit analýzy, pak přijde hodnocení dopadů regulace. Je to komplexní změna několika zákonů a chceme to udělat pořádně,“ komentuje práci na návrhu.

sinfin.digital