Koronakrize jako příležitost. Nemůžeme být prosperující zemí s chudými občany, říká Středula

Koronavirovou krizi by Česko mělo využít jako příležitost a vytvořit koncepci, kam by se měla země v budoucnu ubírat, myslí si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Šéf odborářů navrhuje, aby byl přijat dokument podobný americkému New Dealu, kterému pracovně přezdívá Czech Deal. „Věřím, že šance je obrovská,“ říká Středula v pořadu Kapitola. 

Podobně jako Spojené státy po velké hospodářské krizi by i Česko měl postavit na nohy plán typu New Dealu, domnívá se Josef Středula. „I my bychom měli situace využít a vytvořit dokument o směřování naší země, který překračuje volby. Koronakrize ukázala, že by bylo dobré vidět dále a vědět, kam směřujeme, to pomůže všem. Krize je výzvou k tomu, aby se něco takového odehrálo,“ vysvětluje Středula. Podle jeho názoru bychom tím dali i vzkaz budoucí generaci, že v Česku má smysl žít. 

Co se týče dopadů koronavirové krize, je Středula optimistický. Věří v udržení nízké míry nezaměstnanosti i v to, že bude dostatek prostředků na růst minimální mzdy. „Nepřejeme si, aby Česko bylo zemí s nízkou cenou práce. Vyšší mzda je tlakem na modernizaci ekonomiky. Nebudeme prosperující zemí, pokud budeme mít chudé občany, to opravdu nejde,“ dodává šéf odborářů.

Jaká pozitiva už nám koronavirová krize přinesla a proč je dobře, že se otevřela debata o práci z domu? Jaký z podpůrných programů přijatých vládou považuje Středula za nejpovedenější a proč? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital