Profant: Prolomit šifrování je jako prolomit listovní tajemství. Uškodíme sami sobě

Tendence Evropské unie prolomit šifrovanou komunikaci mezi koncovými uživateli je podle poslance Pirátské strany a IT experta Ondřeje Profanta hrou s ohněm, proti které bychom se měli ozvat. Profant tvrdí, že by tento zásah do digitální komunikace odpovídal prolomení listovního tajemství, které je chráněno na ústavní úrovni, a dokonce navrhuje takto explicitně chránit i právo na šifrování. „I technická realizace toho, když bychom chtěli vzít šifrovanou komunikaci a vstoupit do ní, je velmi náročná. Ve skutečnosti by vedla jen k podlomení důvěry v šifrování jako takové. Škodili bychom sami sobě,“ nepochybuje Profant.

„Když posíláme dopis, máme důvěru v to, že ho nikdo nebude číst. Prolomení listovního tajemství je velmi přísně upraveno, v Česku tak jde učinit jen ve výjimečných případech se souhlasem soudce. A digitální komunikace je vlastně stejná,“ vysvětluje poslanec Pirátské strany a IT expert Ondřej Profant své znepokojení nad návrhem Evropské komise na prolomení šifrování digitální komunikace. Podle Profanta je ochrana práva na soukromí jen jedním z problematických aspektů návrhu, přičemž problém s technickou stránkou je ještě závažnější. „Neexistuje nic jako šifrování s výjimkou. Je šifrování, kterému odborná komunita důvěřuje, nebo takové, které máme za prolomené, což už se de facto ani nemusí považovat za šifrování, protože nevedou k účelu skrytí komunikace,“ dodává Profant s tím, že na šifrování není možno nahlížet jen jako na soukromou komunikaci, ale i například na komunikaci s bankou. „Plošným monitoringem navíc vždy postihneme spíše hlavní masu lidí, která nic špatného nedělá, to je na tom to špatné. Vedeme spisy na lidi, u kterých není žádné podezření, že dělají něco špatně, a tím ztrácíme zdroje na vyšetřování těch, u kterých nějaký reálný problém je,“ dodává Profant.

Proč by podle Profanta mělo být právo na šifrovanou komunikaci chráněno na ústavní úrovni? Proč při ztrátě soukromí hrozí i zhoršení psychiky lidí? A proč by prolomení šifrování vedlo jen k tomu, že by si lidé nalezli jinou cestu, jak soukromě komunikovat? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital