Jsou budoucností médií malé platformy, nebo velká vydavatelství? Gazetisto je pro nás „herda do zad“, připouští Libuše Šmuclerová

INFO.CZ na podzim oslavilo pět let. Narozeninový večírek zpestřila řada živě vysílaných podcastů, jejichž záznamy v závěru roku zveřejnujeme. Jsou budoucností novinařiny velké mediální domy s desítkami až stovkami novinářů? Nebo naopak nové útlé platformy, jako je Patreon či Gazetisto? Odpověď na tuto otázku hledali ve speciálním „narozeninovém“ dílu podcastu Kapitola předsedkyně představenstva společnosti Czech News Center Libuše Šmuclerová a mediální manažer, spoluzakladatel zmíněné platformy Gazetisto Vladimír Piskáček.

„Gazetisto je platforma, která pro lidi odbourává poslední bariéru vstupu do médií. Díky nám a dalším podobným platformám mohou lidé zcela svobodně vytvářet média s obřím dosahem a nulovými náklady - bez vydavatelství, bez jakéhokoliv zbytečného dohledu,“ předpovídá budoucí vývoj Piskáček, někdejší člen představenstva Economie. „V Gazetistu si myslíme, že spíše než velkých mediahousů, kterých v poslední době ubývá, bude přibývat osobností z nejrůznějších oborů společnosti, které budou přes tyto platformy schopny nabízet obsah s hodnotou, za kterou lidé ochotně zaplatí,“ doplňuje Piskáček. Naopak mediální manažerka Libuše Šmuclerová vnímá tyto platformy jen jako část vývojové fáze novinařiny. „Z mého pohledu se jen pohybujeme po spirále a v tuto chvíli jsme v nějaké další fázi. Jistě, Gazetisto a jemu podobné platformy na velké mediahousy z jedné strany tlačí, osobně to vnímám ale spíš jako dobrou herdu do zad, která nás může posunout dále,“ doplňuje předsedkyně vydavatelství Czech News Center Šmuclerová.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Která média dnes vyhrávají bitvu o naši pozornost?
  • Představují Facebook s Googlem pro média ztělesněné zlo?
  • A proč důvěra v tradiční média posledních dvacet let upadá?
sinfin.digital