Vláda si za rozsah epidemie může sama, Vojtěch už byl jen Babišův poslíček, říká Kuba

Za rozsah covidové epidemie může – přinejmenším částečně – sama vláda. „Především tím, jak nezvládla situaci v létě,“ vysvětluje v pořadu Kapitola jihočeský politik a podnikatel, exministr Martin Kuba (ODS). „Byli opilí tím, že zvládli první vlnu. Jenže ne všichni si uvědomili, že to bylo za cenu zastavení celé společnosti, že šlo o základní epidemiologické opatření a žádnou chytristiku,“ vysvětluje bývalý lékař s tím, že následně jsme se nechali ukolébat falešným pocitem bezpečí. A z něj nyní – často v bolestech – střízlivíme. 

Z premianta průšvihářem. Tak lze stručně popsat, jak vláda Andreje Babiše (ne)zvládá šíření covidové epidemie. Zatímco na první, jarní vlnu zareagoval ministerský sbor možná až příliš důrazně uzavřením ekonomiky, následně se nechal uspat falešným příslibem bezpečí. „Tady se šláplo na brzdu velmi brzo a extrémně silně. Andrej Babiš se chlubí tím, jak jsme to super zvládli, ale to nebylo díky žádnému chytrému opatření. To byla jen aplikace základní epidemické poučky: když budou všichni doma, nikdo se nenakazí. Šlo o silové a jednoduché řešení, žádnou chytristiku,“ vysvětluje zdravotnický expert a člen Výkonné rady ODS Martin Kuba.  

A svou letní politikou si zase vláda podle Kuby zadělala na současný stav, kdy Česko patří z pohledu nově nakažených k nejhorším státům světa. „To, co se nyní děje, jsou důsledky, které nás dobíhají. Okolní státy byly během léta opatrnější, stále některá opatření dodržovaly. Tady jsme však byli opilí tím, že jsme zvládli tu první vlnu, a ne všichni si uvědomili, že to bylo za cenu zastavení celé společnosti.“

Podle Kuby pak byla nedávná výměna ministra zdravotnictví jen logickým vyústěním situace. „Adam Vojtěch byl v závěru svého působení už jen člověk, kterého Andrej Babiš stále posílal něco říkat, a když se zjistilo, že se to nehodí, tak se to zase předělalo. Pro něj osobně už to muselo být neúnosné. I z pohledu občanů bude lepší, když bude vést ministerstvo někdo razantnější. Někdo, kdo je schopný si své názory odborně obhájit, být protiváhou panu premiérovi. To se Adamu Vojtěchovi nevedlo a lidé pak byli smýkáni tím, jak se krize řídila podle toho, co si myslí většina společnosti.“

V pořadu Kapitola Martin Kuba dále popisuje, jaké změny by v Jihočeském kraji zavedl v případě úspěchu v krajských volbách, jak se v poslední době proměnily politické debaty i na co se musí ODS zaměřit, pokud chce dohnat a předehnat hnutí ANO v parlamentních volbách příští rok. 

Zákaz klecového chovu? Další hřebíček do rakve českého zemědělství, říká Havlát

sinfin.digital