Zavřený první stupeň je obrovský problém, dítě přes monitor psát nenaučíte, varuje Výborný

To, co sledujeme v Česku, je obrovský malér, říká poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Jako člověk s letitou zkušeností učitele a ředitele gymnázia detailně sleduje opatření ve školství. Považuje je za nutná, ale dodává, že musí být správně a jasně vysvětlená. A hlavně zrušena, jakmile to situace dovolí. „Nemůžeme dopustit, aby kvalitu vzdělávání ohrožoval koronavirus. Byla by to fatální chyba, která se neprojeví za týden nebo za měsíc, ale v dlouhodobém horizontu,“ upozorňuje Výborný v rozhovoru, který se natáčel tento týden ve středu.

„Dovedu si představit zavření škol opravdu jen v řádu dvou týdnů, nedovedu si představit, že by se první stupeň dovedl mimo školu vzdělávat déle, ono to ani moc dobře nejde,“ říká Výborný v rozhovoru s Janem Paličkou v nové epizodě pořadu Kapitola. Dodává, že obzvláště na prvním stupni nejde zdaleka jen o vzdělávání, ale o důležité socializační aspekty, které dítěti monitor v dětském pokoji nenahradí.

„I kdyby učitelka nebo učitel byli sebelepší, tak dítě v první třídě nenaučíte psát přes počítač, k tomu je potřeba fyzický sociální kontakt a to bohužel distančně nelze. A takhle bych mohl pokračovat dál,“ vysvětluje. „Dlouhodobá distanční výuka na prvním stupni by zásadním způsobem ovlivnila kvalitu vzdělávání. Nemůžeme si to dovolit,“ dodává Výborný s tím, že distanční výuka bude vždy jen doplňkem výuky prezenční, což platí pro všechny typy škol.

Zvládne české školství překonat dopady omezení? Jak by se vláda a ministerstvo školství měly zlepšit v komunikaci se samotnými studenty a jejich rodiči? A co by jako otec tří dětí rodičům v dnešní době poradil?

sinfin.digital