Zeman se chová vlastizrádně. Česku by pomohlo vyhoštění všech ruských diplomatů, říká Janda

Prezident Miloš Zeman chce od Bezpečnostní informační služby (BIS) seznam všech sledovaných ruských agentů a operací, na kterých se podílejí. Podle ředitele bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakuba Jandy jde o velmi vlastizrádný čin. Splněním tohoto požadavku by prý kontrarozvědka porušila jak zákon, tak principy fungování zpravodajských služeb a navíc by zcela ztratila důvěryhodnost u zahraničních spojenců. „Problém je, že jsme zatím nenašli vládu ochotnou s přebujelou ruskou rezidenturou v České republice cokoliv udělat,“ říká Janda s tím, že Česku by pomohlo vypovědět všechny ruské diplomaty kromě velvyslance.

Poskytnutí seznamu ruských agentů prezidentu Zemanovi by bylo protizákonné a navíc by velmi poškodilo samotnou Bezpečnostní informační službu, zvláště pak u zahraničních spojenců, na spolupráci s nimiž je závislá, je přesvědčen ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda. Samotnou Zemanovu žádost pak označuje nekompromisně za vlastizrádný čin. „Je to jeden z mnoha dalších kroků, které ukazují, že prezident České republiky slouží Ruské federaci. A těch příkladů je bohužel spousta,“ míní Janda. 

Řešením situace s ruským vlivem v Česku by pak podle Jandy mohlo být snížení přebujelých personálních stavů na ruské ambasádě a dvojici konzulátů. Janda navrhuje radikální krok v podobě vyhoštění všech zhruba 140 pracovníků se statusem diplomata, s výjimkou velvyslance a eventuálně i jeho řidiče. „Něco podobného udělali v 70. letech ve Velké Británii, a tehdy to rozbilo sovětské zpravodajské sítě na více než deset let. Naše současná vláda je ale dnes geopoliticky nesvéprávná, závislá na vůli prezidenta a komunistické strany, přičemž oba tyto subjekty slouží Ruské federaci a drží vládu pod krkem,“ vysvětluje Janda. „Mohli bychom to v klidu udělat, ale chtělo by to vládu, která na to najde odvahu. Možná po příštích volbách, ale s jiným prezidentem,“ dodává.

Proč by Česku hrozilo ze strany Ruska minimální nebezpečí v případě vypovězení všech diplomatů s výjimkou velvyslance? Jaké další nástroje na snížení ruského vlivu může vláda použít? A jaký vliv by snížení počtu ruského diplomatického personálu mělo na šíření dezinformací v Česku? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital