Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

Pavel Štrunc

„Mám respekt před všemi infekčními onemocněními a mrzí mě, že některá jsou vynášená oproti jiným, řada z nich má vážnější dopady než koronavirus,“ říká Václava Adámková, primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zmiňuje například tuberkulózu, proti které se očkovat přestalo a přesto se jí jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Podle primářky jsou data o počtu nemocných koronavirem prezentována zavádějícím způsobem a špatně.

Primářka se staví kriticky k roli médií: „Mrzí mě prezentace těch zpráv, ty palcové titulky, které jsou alarmující,“ a dodává, že právě stres, který čtení takovýchto zpráv vyvolává, negativně ovlivňuje fungování imunitního systému člověka.

Přestože je zvykem u infekčních onemocnění udávat nemocnost na 100 000 obyvatel či procento nemocnosti populace, u koronaviru se bez vztahu k celku mediálně řeší případ od případu – příběh pražského taxikáře, starší paní, kterou nakazila vnučka... „Nedokážu si vysvětlit, proč je to touto formou prezentováno,“ říká Adámková.

Skrytá vojenská nemocnice čeká na poslední povel. Nemocné tu neprodyšně uzavřou

sinfin.digital