Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

Pavel Štrunc

13. 03. 2020 • 08:00

„Mám respekt před všemi infekčními onemocněními a mrzí mě, že některá jsou vynášená oproti jiným, řada z nich má vážnější dopady než koronavirus,“ říká Václava Adámková, primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zmiňuje například tuberkulózu, proti které se očkovat přestalo a přesto se jí jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Podle primářky jsou data o počtu nemocných koronavirem prezentována zavádějícím způsobem a špatně.

Primářka se staví kriticky k roli médií: „Mrzí mě prezentace těch zpráv, ty palcové titulky, které jsou alarmující,“ a dodává, že právě stres, který čtení takovýchto zpráv vyvolává, negativně ovlivňuje fungování imunitního systému člověka.

Přestože je zvykem u infekčních onemocnění udávat nemocnost na 100 000 obyvatel či procento nemocnosti populace, u koronaviru se bez vztahu k celku mediálně řeší případ od případu – příběh pražského taxikáře, starší paní, kterou nakazila vnučka... „Nedokážu si vysvětlit, proč je to touto formou prezentováno,“ říká Adámková.

Lidé by podle ní měli vědět, že ani medicína není všemocná: „Musíme si uvědomit, že člověk není nesmrtelný. Medicína zázraky sice dělá, ale nejsou nekonečné v boji proti infekčním onemocněním. Ta mortalitní data nejsou nikterak vyšší.“

Na viry totiž neexistují tak efektivní léčiva jako na bakterie – antibiotika, která ale zároveň tak trochu připravují živnou půdu virům, tedy především jejich nadužívání. „Antibiotika mají velký dopad na střevní mikrobiom, klesá produkce protilátek a člověk se stává na dalších několik týdnů náchylnější k infekci, především té virové,“ vysvětluje primářka.

Vládní opatření nezpochybňuje, podle ní jsou nezbytná. „Jen nevím, jestli nepřišla pozdě. Jejich přijímání a časová souslednost mi nepřijdou, jak by měly být. Na jednu stranu se zakáže biatlon v Novém Městě a na druhou stranu se nezakáže fotbalové derby. Nevím, v čem jsou fotbaloví fanoušci jiní než ti biatlonoví,“ zamýšlí se Adámková.

Rozhodující je podle ní morální kredit každého z nás a přísné dodržování osobní hygieny. „Když toto nebude, ani sebelepší vládní zákazy stav nezmění,“ zdůrazňuje s tím, že se s nezodpovědností lidí setkává bohužel i v nemocnicích. „Bakterie a viry bohužel nejsou vidět, reálně nemáte žádný donucovací prostředek,“ dodává.

 

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách