Vysoká inflace je rakovina ekonomiky. Podlehli jsme falešnému dojmu, že se o ni nemusíme starat

Téma inflace za poslední rok vyrostlo z čistě ekonomického jevu v celospolečenský problém s dalekosáhlými politickými i sociálními důsledky. „Drahota“ diktovala tempo loňské předvolební kampaně a letos „pádivý“ růst cen drtí nejen ty nejzranitelnější, ale nově i střední třídu. V prvním dílu nového ekonomického pořadu Sůl nad zlato vysvětlujeme, proč se to děje, ale především co nás v dalších měsících a letech čeká. „Inflace je pro ekonomiku jako rakovina,“ glosuje hlavní ekonom společnosti DRFG a stálý host podcastu Sůl nad zlato Martin Slaný. „Když se rozjede, tak si její zkrocení vyžádá čas i ohromné náklady.“

Co v první epizodě dále zaznělo?

„V poslední době se v Česku zbytečně a nesmyslně vyostřila debata o tom, že ‚ti chytří' chtějí úrokové sazby zvyšovat a ‚ti, kteří tomu nerozumí,' je chtějí snížit nebo ponechat. Jenže tak otázka vůbec nestojí – jde o falešné dilema a zvyšování sazeb má rovněž významné náklady.“

„Všechno v ekonomice je něco za něco. Během covidu jsme si koupili blahobyt a nalili peníze do ekonomiky do té míry, že většina lidí negativní ekonomické dopady vůbec nepozorovala. A nyní nás to doběhlo.“

„Inflace vede k přerozdělení bohatství, snižuje objem investic, zkracuje investiční horizont a zamlžuje trhu cenové informace. V konečném důsledku vede ke ztrátě blahobytu.“

sinfin.digital