Chtějí zavést komunismus a zbožňují Putina i Trumpa. V USA sílí bizarní konspirační hnutí

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | Hlásí se do rodiny amerických konzervativců, účastní se meetingů Donalda Trumpa, kterého vpravdě adorují. Spolu s ním brojí proti globálním elitám a stylizují se do zastánce „obyčejného člověka“. Ale konzervativci to nejsou. Nebo by být neměli už proto, že otevřeně vyznávají ideologii marxismu-leninismu a inspirují se u ruského ultranacionalisty Alexandra Dugina – ano, toho Putinova ideologa, který figuruje na americkém, kanadském a evropském seznamu sankcionovaných osob.

Jsou mladí a velmi aktivní na sociálních sítích. Dokážou oslovovat voliče krajní pravice i levice, primárně mladé a nespokojené (bílé) muže, kteří nesnáší „liberály“ a zahraničně-politický „imperialismus USA“. 

Co naplat, že svému „publiku“ předkládají dezinformace a konspirativní teorie všeho druhu, ať už otevřeně antisemitské/anti-izraelské, anti-ukrajinské a anti-tchajwanské povahy.

Pokud se vám zdá směsice amerického MAGA-nacionalismu, komunismu a putinismu v 21. století „přitažená za vlasty“, zřejmě nebudete sami. 

Politolog by patrně z takového ideového splynutí neměl být překvapen. Podle tzv. teorie podkovy lze politické spektrum názorů rozložit tak, že krajní pravice a levice se ve skutečnosti přitahují. Aliance ultra-konzervativců a komunistů? Zní to bizarně, ale…

Ruku na srdce: dokážete si představit, že by vám představitel generace Z, která nezažila studenou válku, vykládal o svém obdivu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, íránskému ajatolláhovi Chameneímu a generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Číny Si Ťin-pchingovi? Nebo o tom, jak jednou lidové revoluční gardy provedou ve Washingtonu převrat a nastolí komunismus?

Pokud se vám to všechno zdá stále příliš absurdní, pak jste zřejmě ještě neslyšeli o rodícím se hnutí „MAGA Communists“, tedy volně přeloženo: „Udělej Ameriku znovu silnou a komunistickou“. 

„Když se podíváte na jejich politiku, třeba na to, co skutečně navrhují,“ prohlásil o něm profesor Alexander Reid Ross z Portlandské státní univerzity, „je zřejmé, že jde o pomatené okrajové hnutí, které se příliš nevyjadřuje.“ 

A současně dodává: „Vypadá to směšně, ale řekl bych, že je to skutečně symptom eroze racionálního politického života“ ve Spojených státech.

„Tohle ještě není u konce.“ Trump odsouzen… co bude dál?

V čele MAGA komunistů stojí Jackson Hinkle (24 let) a Haz Al-Din (27 let). Zda oba reprezentují jen efemerní skupinu společenských renegátů, jak naznačuje profesor Ross, nebo jde o cosi mnohem silnějšího, je zatím těžké soudit.

Nicméně pokud bychom vycházeli čistě z počtu „followerů“ na sociální síti „X“ Jacksona Hinkleho, pak jej sleduje 2,6 milionu lidí. To samo o sobě je více než zanedbatelné číslo, obzvláště vezmeme-li v úvahu, že ještě 7. října 2023 jich bylo asi 417 tisíc. 

Mimochodem, tento doslova raketový nárůst sledovanosti za poslední cca půlrok není náhodný. „Byl to pro mě dar z nebes,“ prohlásil Hinkle v jednom rozhovoru o nárůstu své popularity v době před vypuknutím války v Gaze, protože teprve ta z něj udělala společenskou celebritu.

Hinkle bez jakýchkoli důkazů šířil (28. října) informaci, podle které teroristé z Hamásu při svém útoku ze 7. října zabili méně než 100 Izraelců, přičemž většinou jen ozbrojených osadníků. 

Při jiné příležitosti Hinkle tvrdil, že za teroristickými útoky (22. března 2024) v ruském Krasnogorsku (v budově Crocus City Hall) – ke kterým se přihlásil Islámský stát – stáli Ukrajinci. Důkazy nikdy předloženy nebyly, ale směrodatné pro Hinkleho bylo, že to zaznělo z úst Vladimira Putina.

sinfin.digital