Politická hra o Stříže: Kdo ovládne nejvyšší státní zastupitelství?

KOMENTÁŘ PETRA DIMUNA | Když ministr spravedlnosti Pavel Blažek veřejně odmítá, že by byl věcný důvod, aby v čele nejvyššího státního zastupitelství skončil Igor Stříž, má v podstatě pravdu. Opravdu zásadní věcný důvod, který by vedl k závěru, že Stříž nevede soustavu státního zastupitelství dobře, neexistuje. Snad vyjma jediného, totiž že se česká část soustavy, vedená pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, chová autonomně a praktikují se v ní svérázné postupy. S tím ale Stříž těžko co svede, když Bradáčová má Blažkovy sympatie a podporu prezidenta republiky.

Igor Stříž stojí s koncem roku před nelehkým rozhodnutím. Letos mu bylo šedesát let, státním zástupcem tak může být ještě dalších dlouhých deset let. Nejvyšším státním zástupcem je teprve tři roky, skončit ve funkci by tak měl až v roce 2028. Přesto kolem něj někteří politici krouží jako jazyk okolo bolavého zubu a snaží se ho z funkce vylomit.

Stříž je první hlavou soustavy, která se řídí novým zákonem o státním zastupitelství. Ten se zaváděl primárně ze dvou důvodů: aby nejvyšší státní zástupce nemohl být odvolán vládou z politických či osobních sympatií, a také aby se časově omezil mandát vedoucích státních zástupců. Ti měli podle starého zákona funkce časově neomezené, což je v rozporu se zásadami demokratického právního státu i základními manažerskými pravidly. V mocné funkci má totiž po letech každý tendenci zmagořit.

Ačkoliv je Stříž mnohými oškliven jako bývalý komunistický vojenský prokurátor, což je vcelku úsměvné s ohledem na profesní minulost prezidenta republiky, je také v dobrém slova smyslu „stará škola“. Prostě chlap s vojenskou hodností, který nemá zapotřebí někde zaclánět. Když mu tedy ministr spravedlnosti a premiér jasně řeknou, že mají jiné preference, vydá tiskovou zprávu, že se rozhodl ze zdravotních důvodů na funkci rezignovat.

Na českých soudech vládnou platové poměry jako v carském Rusku, říká ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Problém je, že tím Stříž v podstatě popře smysl nového zákona. Jasně, ono se nic zásadního nestane, věděli jsme to celou dobu, že tenhle zákon je na špatné doby a neslušné politiky. Ale zase si tedy nehrajme na to, jak zákon odstínil nevyššího státního zástupce od politických vlivů a osobních sympatií.

Na Stříže je samozřejmě vyvíjen tlak proto, aby se funkce nejvyššího státního zástupce obsadila touto vládou ještě před volbami. Tak aby očekávaná vláda Andreje Babiše zdědila nejvyššího státního zástupce, kterého by do funkce rozhodně nejmenovala, pokud by mohla.

Samozřejmě, je to politicky velice mazané a zlomyslné. Taková Lenka Bradáčová již v minulosti Andreji Babišovi ukázala, kde dnes leží opravdová moc a jak se s ní dá velmi neotřele nakládat tak, aby vás neobvinili ze zneužívání, ale naopak ještě velebili.

Problém je, že tím se do soustavy státního zastupitelství hned na počátku fungování nového zákona vloží genetická deformace.

Bradáčová má určitý způsob arogantního chování, říká Helena Válková

Z čela soustavy odejde bez věcných důvodů její šéf jen proto, aby byl nahrazen někým jiným, protože se blíží volby. A podle všeho někým konkrétním, s nímž jsou spojovány nějaké předpoklady a kterého by předpokládaná nová vládní reprezentace na tuto funkci nevybrala. Nemluvě o tom, že ten někdo vykazuje všechny známky přesluhování v exponované funkci.

Tohle má jen dvě dobrá řešení. To první je, že Stříž ve funkci setrvá. Pokud ho chce vláda odvolat, ať uvede důvody, proč by měl v čele soustavy skončit. A pokud by se přece jen rozhodl rezignovat, vláda by měla na funkci nejvyššího státního zástupce uspořádat výběrové řízení, přičemž vedle odborníků osloví pro účast na výběru i zástupce opozice.

V opačném případě vyšle Fialova vláda jasný signál, proč měl Stříž odejít a co si od jeho nástupce či nástupkyně slibuje.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk: Prezidenta justice nezajímá a vláda na ni útočí způsobem, který nepamatuji

Bradáčová dostala od Ústavního soudu přes prsty: Její žalobci ignorovali lékaře a stíhali vážně nemocného

Nazval šéfku žalobců „paňmámou“. U soudu se státní zástupce brání tím, že mu šmírovala poštu

sinfin.digital