Dolní Lutyně. Pětitisícová obec na Karvinsku, nedaleko od polských hranic. Jde o druhou největší obec v Česku bez statutu města. Svojí charakteristikou a zástavbou prostě městem není, vždyť i historicky jde o obec zemědělskou, ostatně ve znaku má Lutyně tři snopy obilí. Místním to nevadí, hledají klid, nikoliv ruch města. Do těch to je stejně co by kamenem dohodil, dvacet až třicet minut do Ostravy, Bohumína, Karviné, Orlové...
Stovky druhů ptáků
Ještě z kraje letošního roku nejspíš velká část obyvatel Česka o obci, kde se mluví nářečím mixujícím češtinu, němčinu, slověnštinu a polštinu, neslyšela. Přitom se tady mají hodně čím chlubit.
Oblast Heřmanský stav – Odra Poolší je jedno z nejvýznamnějších zimovišť vodního ptactva v Moravskoslezském kraji – součást chráněné oblasti Natura 2000. Hnízdí zde přes stovku ohrožených druhů ptáků, žijí zde ale i vzácné žáby.
Pro vysvětlení – Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy Evropské unie.
Jaro vše změnilo
Ani tohle ale Lutyni neochránilo před tím, co nastalo letos začátkem jara. Radní obce Erik Wybraniec vzpomíná, že místní jako blesk z čistého nebe zasáhla zpráva, že právě u nich má vyrůst „baterkárna“. Obří továrna na baterie do elektroaut.
„Nějaké neurčité informace, že se u nás možná bude něco stavět, měl starosta. A najednou jsme se z médií dozvěděli o plánu na 280hektarovou průmyslovou zónu vsazenou doprostřed obce, respektive mezi dvě obecní části Dolní Lutyně a Věřňovice. Hranice gigafactory je zhruba 500 metrů od chráněné oblasti. Asi se počítá s tím, že žába tam nedoskáče. Výroba baterií přitom není zrovna nejekologičtější proces. Jak je možné, že něco takového může vyrůst vedle chráněné oblasti,“ nechápe Erik Wybraniec.
Dohoda padla…
Lokalita přitom měla být ochráněna dobře, a to díky dvacet let staré dohodě s místními spolky spočívající v tom, že se v místě nikdy nepostaví žádná průmyslová zóna výměnou za to, že v Nošovicích vyroste fabrika Hyundai.
„To stát musel vědět, dohoda musela být upravena, a tím pádem není platná. Dle právníků byla špatně napsaná a dala se změnit,“ poznamenává Erik Wybraniec.
Záměr vystavět gigafacotory schválila vláda, pozemky, na nichž má továrna vyrůst, patří státu, část potom soukromému vlastníkovi. Investice je odhadována na 200 miliard korun.
Radní obce připouští, že nějaká pozitiva by gigafactory mít mohla, a to zejména v podobě více peněz do rozpočtu, které by mohly obec rozvíjet. Jenže negativa pořád převažují. Zejména co se lokality týče. „Asi víte, co se stane, když taková baterka chytne. Domy v okolí už teď nejsou prodejné, protože kdo si koupí nemovitost 500 metrů od fabriky?“
Evropská top trojka
Proč byla vybrána zrovna tahle obec na Karvinsku? Místní napadají různé důvody. Když se vyrábějí baterie, spaluje se ve velkém zemní plyn. A Lutyně už nyní patří mezi tři nejhorší místa v rámci Evropské unie co do kvality ovzduší. „Vnímám to nějak tak, že když už je to blbé, uděláme to ještě horší a nebudeme to dělat jinde?“ ptá se Erik Wybraniec.
Obec by navíc čelila obrovské dopravní zátěži, která s umístěním fabriky souvisí, ať vyrábí cokoliv. Na setkání místních se státem zazněly i názory, že stát lutyňské prodal, že nemají žádnou hodnotu, a že když byly Věřňovice pravidelně pod vodou, státu to nevadilo, teď by to však řešil…
Právě s ohledem na vracející se velkou vodu se Erik Wybraniec výběru lokality diví. Část Věřňovice je záplavovým územím. V letech 1985, 1997 a 2024 ji postihla voda více než padesátiletá. Území, kde by gigafactory měla stát, proto slouží tak, že pojímá vodu z povodní.
Rozhodne se příští rok
Do nového roku tak obyvatelé Dolní Lutyně vstoupí s velkou nervozitou. V dubnu budou známy výsledky ZÚR, což je dokument „zásady územního rozvoje“. V následujících měsících pak padne definitivní rozhodnutí o stavbě.
Velkým tématem jsou kompenzace ze strany státu směrem k obci. „Pomoci nám k tomu má právní kancelář. I když kompenzace pro nás teď nejsou téma, musíme o tom mluvit, protože kdo je připraven, není překvapen, jinak bychom byli alibisti. Naše představy a představy státu se však velmi rozcházejí,“ naznačuje Erik Wybraniec.
Existuje dopadová studie toho, co nastane, když bude v Dolní Lutyni gigafactory postavena? A jaké jsou v ní chyby? Jaké to je být takzvaným neuvolněným radním? A jaká „celebrita“ v Dolní Lutyni žije?
Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.