Sokolové v nesnázích: Bývalé vedení čelí žalobě, k účtům mělo vědomě pustit podvodnici

Kauza vyvádění peněz z České obce sokolské (ČOS) má další vývoj. Policejní orgány sice zatím nikoho neobvinily, jedna ze sokolských jednot ale nechtěla čekat na výsledky šetření a rozhodla se sama žalovat porušení povinnosti při správě cizího majetku. Exstarostka Moučková, k níž se po smrti její asistentky a přímé pachatelky podvodů se sokolskými financemi Elišky Colding všechny nitky sbíhají, zatím dál pracuje v Tyršově domě na majetkovém odboru.

Před více než třemi týdny (18. 4.) jsme psali o tom, že bývalá starostka České obce sokolské Hana Moučková byla Výborem ČOS s ohledem na kauzu své zesnulé osobní asistentky vyzvána k opuštění všech funkcí a rozvázání pracovního poměru s organizací. 

K dnešnímu dni se ale nic nezměnilo a sestra Moučková ve struktuře vedení ČOS nadále figuruje jako vedoucí majetkosprávního oddělení. 

Mezitím 27. dubna zasedal sokolský Výbor, který jako řádného nového starostu spolku zvolil dosud zastupujícího bratra Martina Chlumského. Jeho úkolem je primárně uklidnit situaci a zdárně realizovat blížící se Všesokolský slet. Kauzu zmizelých milionů ale není ani v horečných předsletových přípravách možné ztratit ze zřetele.

„Vrchol naprosté arogance.“ Bývalá starostka Moučková má v Sokole stále důležitou funkci

Policie šetří, jednota žaluje

Zatímco policejní vyšetřování kauzy stále běží bez konkrétních závěrů, mnohé jednoty mají o vinících mnohamilionového podvodu jasno. V obavách z možného zametení kauzy pod koberec nebo přinejmenším jejího vymizení do ztracena se zástupci Sokola Dobřichovice rozhodli podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Sami Dobřichovičtí ústy svého místopředsedy Jiřího Geislera přiznávají, že žaloba je mířena primárně na bývalou starostku Moučkovou a bývalého jednatele Josefa Těšitele, ale nejen na ně. 

„Domníváme se, že rukou společnou a nerozdílnou odpovídá celé předsednictvo výboru ČOS, a že by se vzniklá škoda měla vymáhat po všech,“ řekl INFO.CZ Geisler s tím, že máslo na hlavě má ale třeba také Kontrolní komise.

Podle Geislera bylo na posledním jednání Výboru ČOS rozhodnuto, že nové vedení Sokola bude vymáhat náhradu
škody na svých bývalých statutárních orgánech. „Pokud by tak nové vedení neučinilo, vystavovalo by se i ono riziku obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ upozorňuje dobřichovický činovník.

sinfin.digital