Mayová oťukává čínského draka. Chce dohodu o volném obchodu, zatím má ale svázané ruce

HalfPageAd-1

Vojtěch Kristen, vkr

31. 01. 2018 • 19:25

Oboustranně výhodné námluvy. Tak analytici popisují návštěvu premiérky Theresy Mayové v Číně, kam šéfka britského kabinetu vyjela utužovat vzájemné přátelství a jednat o byznysu. Návštěva jen podtrhne zlatou éru přátelství obou zemí, řekla premiérka. O významu návštěvy kromě uvedeného výroku svědčí nejen početná podnikatelská mise, která Mayovou provází, ale i přítomnost jejího manžela Philipa. Ten svou choť při oficiálním bilaterálním jednání za hranicemi země doprovází poprvé

Mobile-rectangle-3

Obchod. To je leitmotiv třídenní návštěvy Theresy Mayové v Číně, která začala ve středu ráno. Britská premiérka chce především napravit obchodní deficit a zajistit, aby i po vystoupení z Evropské unie měla Británie s Čínou výhodné obchodní smlouvy. Jde ale i o předehru velké dohody o volném obchodu, o kterou ostrovní království usiluje.

Odchodem Velké Británie z evropské osmadvacítky na konci března 2019 zaniknou smlouvy, které dosud upravovaly obchodní vztahy země. A přesto, že nastane přechodné období, které zabrání tomu největšímu chaosu, bude třeba vyjednat dohody nové. „Pozice Velké Británie je však složitá a hrozí, že řada vzájemných dohod bude méně výhodných, než doposud,“ upozorňuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS Securities.

I proto se nyní Mayová snaží být proaktivní. Na východ vzala svého muže i bohatou obchodní misi složenou ze zástupců těch největších britských tycoonů. Chce Číně ukázat jasný zájem. Uvědomuje si, že příležitost je na stole.

Druhá a šestá největší ekonomika světa mají zatím společný obchod jen za 84 miliard dolarů – oproti například 211 miliardám, které Británie proobchoduje s Německem. Obchod s Čínou je však značně asymetrický: Británie vyváží jen tři procenta svého exportu – především automobilů, naopak z Číny dováží sedm procent objemu svého celkového dovozu, elektroniky a oblečení. „Proti čínskému vývozu do Británie je bilance silně záporná, proto lze očekávat, že zahraniční obchod bude jedno z hlavních témat společných diskusí,“ uvažuje Křeček.

Mayová se podle serveru CNN bude snažit především o narovnání těchto disbalancí a o zlepšení přístupu britských finančních společností na čínský trh. Kromě bankovního sektoru by Mayová mohla lobbovat i za technologické, inženýrské a environmentální společnosti. 

Žádné přelomové prohlášení ani uzavření jiných, než předem avizovaných dohod ale čekat nelze, myslí si Ivana Karásková, analytička think-tanku Asociace pro mezinárodní otázky. „Návštěvu vnímám jako snahu o diverzifikaci zahraniční politiky, upozornění Číňanů na britský zájem o čínské investice a zkoumání možností obchodní spolupráce,“ dodává expertka na Čínu.

Británie ostatně zatím ani žádnou velkou bilaterální obchodní dohodu oficiálně vyjednávat nemůže – alespoň do doby, kdy je členem Evropské unie. „Ale po svém odchodu v březnu příštího roku by Británie o dohodu o volném obchodu s Čínou velmi stála. Stejnou dohodu sice nyní vyjednává Evropská unie, ta však naráží na nedostatek konsensu mezi jednotlivými členskými státy. Mayová doufá, že by vyjednávání s Čínou mohla jít bez EU rychleji,“ říká pro INFO.CZ Karásková.

Současnou návštěvu tak lze vnímat jako entrée dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi. „Oficiálně tato jednání nezačnou, ale Británie by mohla signalizovat zájem a zjišťovat čínské podmínky a představy,“ přemýšlí Karásková. Křeček doplňuje, že zájem je i z druhé strany - Spojené království je pro Čínu i navzdory brexitu stále lukrativní vývozní teritorium.

Než se však Británii takovouto dohodu o volném obchodu podaří s Čínou dojednat a uzavřít, může to podle odborníků trvat léta. „Z dohody mezi Británií a Čínou, která by upravovala obchodní vztahy obou zemí po brexitu, by profitovaly obě ekonomiky,“ říká Ian Mitchell, seniorní analytik think-tanku Centrum globálního rozvoje v Evropě. „Jenže je nepravděpodobné, že by takováto dohoda byla podepsána před rokem 2025,“ uzavírá.

SDÍLET

Billboard-bottom-1