O čem se píše v rozsudku „Pana Alzy“: Švýcarské účty, Alzák z ryzího zlata a spor o kryptoměny za sto milionů

Rozsouzeno, odklepnuto – alespoň prvoinstančně. Soudní spor zakladatele společnosti Alza.cz Aleše Zavorala o výživné manželky je už několik týdnů u konce a protistrany nedávno obdržely písemné vyhotovení verdiktu. K dvaadvacetistránkovému dokumentu se dostal i web INFO.CZ. V rozsudku se píše například o tom, že příjmy a majetek, které Aleš Zavoral soudu doložil, by nestačily na pokrytí jeho nesporných výdajů, že společnost Alza.cz se soudem příliš nespolupracovala nebo o výstředních darech, kterými Zavoral zahrnoval svou někdejší manželku.

Jen málo tuzemských miliardářů je tajemnějších než zakladatel e-shopu Alza.cz Aleš Zavoral. Aktuálně šestý nejbohatší Čech, jehož majetek je podle magazínu Forbes hned za Andrejem Babišem, totiž nedává rozhovory, nevystupuje na veřejnosti, kvůli absenci fotografií není ani příliš známá jeho podoba. Zavoral vedle vás klidně může stát u výdeje zboží v Alze a vy jej ani nepoznáte. 

Jediná možnost, jak se o muži, který nechybí v žádném z tuzemských miliardářských žebříčků posledních let, něco dozvědět, jsou nahodilé momenty. Jedním z nich bylo rozvodové řízení a soud o výživné s jeho bývalou manželkou, který nedávno skončil. Obě strany už získaly písemné vyhotovení soudního rozhodnutí – a k jedné z kopií se dostal i web INFO.CZ. 

Právě písemné vyhotovení soudního verdiktu pomáhá osvětlit další aspekty této veřejně známé osobnosti – a přestože obsahuje i řadu velmi citlivých informací o bývalém páru a jeho rodině, INFO.CZ se z etických důvodů soustředí pouze na informace, které potenciálně spadají do kategorie veřejného zájmu. 

Tím nejpodstatnějším, co v tomto ohledu z rozsudku vyplývá, je přímý rozpor mezi majetkem a příjmy Aleše Zavorala tak, jak je soudu popisoval sám Zavoral, a jak je na druhé straně vidí jeho bývalá manželka Lidija a soud. 

Nejprve to nejdůležitější: Aleš Zavoral podle rozsudku uvedl, že nejdůležitější majetek, který je mu připisován, tedy společnost Alza.cz, údajně nevlastní – měl jej před řadou let prodat za 200 milionů korun. INFO.CZ již dříve zkoumalo, kdo hegemona tuzemské e-commerce skutečně vlastní – a odkryli jsme síť několika offshorových společností

Kromě údajného příjmu z prodeje Alzy – tedy zmíněných a sporných 200 milionů korun – podle svých slov Zavoral vlastní nemovitosti v několika vesnicích a deset bytů v Praze (které mu generují příjem 1,2 až 1,4 milionu korun). Mimo to pracuje jako předseda představenstva Alza.cz, za což pobírá hrubý plat 840 tisíc ročně a je i majitelem několika účtů ve Švýcarsku, na kterých se nachází asi 20 milionů korun. 

Podle soudu však Zavoral s výčtem svých aktiv a příjmů není úplně upřímný. Když totiž soudce porovnal nesporné pravidelné výdaje a přiznané příjmy, výsledek byl deficitní. „Z provedeného dokazování je zřejmé, že v řízení doložené příjmy a přiznané finanční prostředky by dlouhodobě nepostačovaly ani k úhradě žalovaným přiznaných pravidelných měsíčních nákladů a bez existence dalšího majetku by žalovaný stěží mohl financovat pravidelné i mimořádné výdaje domácnosti, poskytovat třetím osobám půjčky v statisícových až milionových částkách a financovat soukromé lety a nákladné rodinné dovolené nebo vykazovat tak vysoké obraty na svých účtech v ČR,“ konstatuje soud v rozsudku, který má INFO.CZ k dispozici. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak popisuje majetek svého bývalého manžela Lidija Zavoralová?
  • Jak vysokých šest cifer zaplatil Zavoral jen loni v prosinci za soukromé lety?
  • Jak společnost Alza.cz se soudem spíše nespolupracovala a ignorovala jeho výzvu?
sinfin.digital