Stavební spoření má založené téměř polovina Čechů. Výši státního příspěvku by neměnili

Partnerská spolupráce

Vláda v rámci úsporných opatření rozhodla, že sníží podporu stavebnímu spoření. U stávajících smluv se výše státního příspěvku má snížit na polovinu, u smluv nových má podpora chybět úplně. Stavební spoření je přitom mezi lidmi stále velmi oblíbený produkt, má jej založena přibližně polovina Čechů, a jak ukazuje průzkum agentury Ipsos pro Raiffeisen stavební spořitelnu, lidé by byli pro zachování příspěvku v plné výši.

V rámci úsporných opatření vláda na konci minulého měsíce rozhodla o snížení státní podpory u stavebního spoření i přesto, že pro téměř dvě třetiny dotazovaných je tento příspěvek pozitivním doplňkem ke stavebnímu spoření. Jak totiž ukazuje průzkum pro Raiffeisenbank, proti snížení příspěvku by bylo 67 procent lidí, kteří by státní podporu zachovali v plné výši. Dalších 21 procent respondentů by bylo pro kompromis se snížením příspěvku na polovinu, 12 procent dotazovaných by jej zrušilo úplně.

„Rolí stavebních spořitelen je poskytovat dostupné úvěry na bydlení včetně rekonstrukcí a energetických úspor,“ říká Pavel Čejka, generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny. „Ty v letošním roce tvoří 90 procent všech úvěrů poskytnutých Raiffeisen stavební spořitelnou. Klienti, kteří si u nás spoří už nějakou dobu, si mohou půjčit s úrokem okolo 3,5 procenta. Abychom tyto úvěry s dlouhou a dobrou splatností a výrazně nižšími splátkami než u komerčních bank mohli poskytovat, potřebujeme však dlouhodobá stabilní depozita se státní podporou,“ dodává. 

Raiffeisenbank vydala udržitelné dluhopisy za 12 miliard korun, jde o největší podobnou emisi ve střední a východní Evropě

Stavení spoření má podle průzkumu založené 47 procent dotazovaných Čechů, 11 procent respondentů má na své jméno sjednáno dvě a více spoření. Z hlediska vzdělání jsou nejvíce zastoupenou skupinou Češi s maturitou, kteří tvoří 38 procent všech klientů se stavebním spořením. Následují střadatelé s výúčním listem (33 procent) a vysokoškoláci (21 procent). 

Z průzkumu dále výplývá, že téměř třetina (31 procent) lidí se stavebním spořením je ve věku 54 až 65 let, Čechů ve věku od 36 do 44 let je 21 procent a ti, kterým je 45 až 53 let, tvoří pětinu respondentů. Nejméně zastoupenou věkovou kategorií je 18 až 26 let, z nichž má stavební spoření uzavřeno pouze jeden člověk z deseti. 

Data ukazují, že 43 procent dotazovaných si na účet stavebního spoření posílá 1700 až 3000 korun, tak, aby dosáhli na maximální výši státní podpory.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 575 lidí ve věku od 18 do 65 let v březnu 2023.

sinfin.digital