Lenka Zlámalová: Státní zásahy vládnou Českem. Fialův kabinet zavádí dotace na soukromé byty a regulaci nájmů

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Vládní koalice prosadila v parlamentu nové státní dotace na soukromé a obecní byty. A v nich znovu zavádí to, co Ústavní soud před řadou let opakovaně rušil – regulaci nájmů. Je to další z příkladů, jak za této vlády, která bývá označována za středopravicovou, stoupá počet dotací, regulací a státních zásahů do ekonomiky.

Na celém příběhu je ještě pozoruhodnější, že se nové dotace a regulace do zákona dostaly pozměňovacím návrhem poslance za ODS Jiřího Havránka. V tomto případě se nedá říct, že by nové dotace a regulace prosazovali lidovci nebo Piráti a že by jim pravicově tržní ODS hrdinně čelila. 

Naopak „zaúřadoval“ poslanec za ODS, podle dostupných informací dokonce přímo na pokyn ministra financí Zbyňka Stanjury.

A přestože s novými dotacemi a regulacemi bydlení měli problémy i členové senátního klubu za ODS a TOP 09, nakonec se řada z nich podvolila, protože jim bylo vysvětleno, že je to vládní záměr. Návrh prošel Senátem 18. dubna. Teď už čeká jen na podpis prezidenta Petra Pavla.

Prostor k novým dotacím a regulaci nájemného otvírá novela zákona o Státním fondu podpory investic. To je jinak pojmenovaný původní Fond bydlení, přes nějž se podobně jako přes Fond dopravní infrastruktury vyvádějí peníze mimo státní rozpočet. Oba prosadila už v roce 2000 tehdejší levicová vláda Miloše Zemana.

Vláda mluví o zeštíhlení státu, ale přitom startuje nový systém dotací, regulací a kontrol

Během projednávání ve Sněmovně do zákona přílepkem poslance Havránka přibyl bod 34, který počítá s tím, že stát může dotovat obcím nebo soukromým firmám výstavbu nájemních bytů. V nich se zavádí regulované nájemné. To nesmí převýšit 90 procent nájemného obvyklého v daném místě. 

Zároveň je tam přesně popsáno, jak se může toto regulované nájemné zvyšovat. Stejně jako jsou přesně vyjmenovány skupiny lidí, kteří v těchto dotovaných bytech můžou bydlet, i jak dlouhé můžou být nájemní smlouvy.

Lenka Zlámalová: Chodíme do práce. Ale nemakáme a nebohatneme

Proč se ale vláda chce vůbec motat do bydlení, dotovat ho a regulovat? V porovnání s platy je bydlení ve velkých prosperujících městech České republiky téměř nejméně dostupné v celé Evropě. Na pořízení vlastního bytu o rozloze sedmdesát metrů čtverečních je v České republice potřeba 13,3 průměrných ročních platů. To je průměr za celou zemi. V Praze, Brně nebo Plzni to bude výrazně více. Hůř než my už jsou na tom jen Slováci, kteří na pořízení vlastního bytu potřebují 14,1 platů.

Třeba v bohatém Dánsku stačí pět ročních platů, v Itálii 6,2. V sousedním Polsku plat za 8,1 let a v Maďarsku za 10,2. Nizozemec potřebuje na byt 7,5 ročních platů, Belgičan jen 4,3.

Zdroj: Deloitte Property Index, graf: Portu

Důvod tak drahého a nedostupného bydlení je jednoduchý. U nás se staví výrazně méně bytů a domů než v zemích, kde jsou mnohem dostupnější. Čím je něco vzácnějšího, tím je to dražší. 

A těch bytů se staví tak málo nikoliv proto, že by soukromí investoři nebo obce nechtěli stavět nebo na to neměli peníze. Staví se tak málo, protože celé povolování staveb je u nás jedno z nejkomplikovanějších v celé Evropě.

Známá architektka Eva Jiřičná, která pracovala v celé řadě zemí od Anglie po Itálii včetně tamních historických měst, tvrdí, že nikde není tak komplikované získat všechna povolení ke stavbě jako v Praze.

Investiční skupina Penta nedávno dokončila stavbu nového komplexu Masaryčka v centru Prahy. Povolování stavby s 324 razítky trvalo deset let. Samotná stavba jen tři.

Místo uvolnění pravidel jsou tu nové dotace na nájemní byty v soukromých a obecních domech i nová regulace nájmů

V přepočtu na obyvatele se u nás staví nesrovnatelně méně bytů než jinde v Evropě. Loni to podle studie Property Index společnosti Deloitte bylo 3,94 bytu na tisíc obyvatel. Pro srovnání: ve Francii 5,53 bytů, v Rakousku 6,47. V Polsku 5,3 bytů na tisíc obyvatel.

Z toho je na první pohled vidět, že ceny dokáže srazit jen vyšší nabídka. Ať už bytů na prodej, nebo na pronájem. Vláda místo uvolnění pravidel přichází s novými dotacemi na nájemní byty v soukromých a obecních domech. A s novou regulací nájmů.

Ceny bytů zvedá obrovská byrokracie, takže ji Fialova vláda ještě zesílí dalším programem na dotované byty s regulovanými nájmy. A bude zasahovat přesně tam, kde nemá stát co dělat.

Zlámalová vysvětluje: Výpověď bez důvodu by odblokovala pracovní trh. Dnes se firma zaměstnance zbavit nemůže

Lenka Zlámalová: Tři scénáře, kam zamíří stagnující ODS

sinfin.digital